Jedną z form wycieczek turystycznych, związanych z czasem jej rezerwacji, są wczasy last minute (co oznacza dosłownie: „ostatnia minuta”). Są to wczasy rezerwowane niedługo przed terminem wyjazdu. Czasem do ofert last minute zaliczają się wycieczki rezerwowane na dwa tygodnie przed wyjazdem, czasem możemy zamówić wczasy dzień wcześniej lub w samym dniu wyjazdu. Im bliżej dnia wyjazdu, tym jego cena będzie niższa.

Bardzo wiele osób interesuje się tą formą wyjazdów, ponieważ cena za wycieczkę może być mniejsza nawet o dwa razy od początkowej. Wakacje last minute przeznaczone są szczególnie dla osób bez zobowiązań, które nie pracują lub mogą wybrać urlop „na ostatnią minutę”.

Ta sama wycieczka turystyczna kupiona kilka miesięcy przed i ta kupiona dzień przed wyjazdem, nie będzie się niczym różnić. Cena tej drugiej jest tak niska, ponieważ miejsca z wcześniejszą ceną nie zostały sprzedane. Jednak osoby kupujące wycieczkę wcześniej, maja większy wybór (lecz płacą za wczasy więcej). Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym letnim sezonie jest duży dostęp do wycieczek last minute, gdyż większość ofert może już zostać sprzedana we wcześniejszym czasie. Jeżeli biura podróży mają w danym sezonie dużą liczbę klientów, także nie obniżą znacznie cen wyjściowych wycieczek turystycznych (gdyż z pewnością i tak zostaną one wykupione).