Dla wielu wczasowiczów głównym celem wyjazdu do Austrii jest Wiedeń. Dojazd własny, to świetny pomysł dla ceniących niezależność.

Decydując się na dojazd do Wiednia samochodem należy przede wszystkim zaplanować wcześniej podróż i zatroszczyć się o nocleg. Ponieważ Wiedeń, to jeden z najważniejszych europejskich ośrodków kultury, zwykle oblegany jest przez turystów przez cały rok. Rzecz jasna, w pierwszej kolejności wynajmowane są tańsze kwatery, więc zwlekanie z rezerwacją może poważnie odbić się później na zasobności portfela.

Do Wiednia najlepiej dojechać przez Czechy.  Zarówno po czeskiej, jak i austriackiej stronie granicy autostrady są płatne, ale za to w bardzo dobrym stanie. W samym centrum Wiednia i okolicach parkowanie także jest płatne. Wykupiony bilet parkingowy warto położyć w widocznym miejscu za szybą. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest znalezienie parkingu podziemnego, ponieważ zaparkowanie w samym mieście bywa bardzo trudne.

Wiedeń to miasto zabytków ze wszystkich epok. Można tam podziwiać niemalże wszystkie style architektoniczne. Na uwagę zasługują przede wszystkim przepiękne kompleksy pałacowe: Pałac Schonbrunn, Belweder, Pałac Kinskich oraz Hofburg. Zwykle tworzą one rozległe, miłe dla oka kompleksy pałacowo-ogrodowe. Warto zobaczyć także liczne kościoły z różnych okresów historycznych z przepięknym Kościołem Wotywnym na czele.

Warto zwiedzić też Wiedeńskie muzea i galerie. Muzeum Historii Sztuki to jedna z największych galerii na świecie mogąca poszczycić się niezwykle cenna kolekcją obrazów znamienitych mistrzów malarstwa europejskiego.

Wiedeń to także miasto muzyki klasycznej. Warto wybrać się do Opery Wiedeńskiej, której gmach datuje się na 1861 rok oraz do Filharmonii Wiedeńskiej mieszczącej się w klasycystycznym budynku z roku 1842.

Będąc w Wiedniu warto spróbować legendarnych smakołyków. Dla wielbicieli łakoci znakomitym pomysłem na deser jest słynny na całym świecie czekoladowo-morelowy Tort Sachera. Warto również napić się wyśmienitej kawy wiedeńskiej w jednej z wielu uroczych kawiarenek.