Istria jest półwyspem w największej części przynależnym do terytorium Chorwacji. Dojazd do Istrii odbywa się przez Węgry i Słowenię, która graniczy z półwyspem bezpośrednio. Stąd właśnie, jest to cel wielu turystów przybywających na wczasy w Chorwacji.  Istria z dojazdem własnym to wyśmienita opcja na rodzinne wczasy w Chorwacji.  Piękne górzyste tereny, śródziemnomorska roślinność, łagodny klimat i dostęp do morza z większości miast leżących wzdłuż linii brzegowej sprzyjają podróżującym na własną rękę.

Mając dostęp do własnego środka transportu warto urozmaicić wczasy w Istrii odwiedzając kilka miejsc. Idealnym planem jest poruszanie się nadbrzeżem w kierunku południowym, zwiedzając po drodze Koper, Umag,  Porec, Rovinj oraz zachwycającą Pulę.

Jadąc samochodem warto zabrać ze sobą rowery.  Pagórkowaty teren bogaty w piękną śródziemnomorską roślinność jest idealną propozycją na wypady rowerowe, zaś szlaki rowerowe ciągną się kilometrami właściwie we wszystkich możliwych kierunkach. Jest to najlepszy sposób na poznanie chorwackiej przyrody i kultury. Dla ceniących aktywny wypoczynek, Istria, to wymarzone miejsce na relaks ruchowy. Istnieje tu wiele ciekawych tras trekkingowych. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest szlak św. Simeona obfitujący w niezapomniane widoki. Obecność licznych SPA i ośrodków odnowy biologicznej pozwala na odprężenie się po wyczerpującej aktywności. Należy jednak liczyć się z dość wysokimi cenami oferowanych gościom atrakcji.

W większości miast na półwyspie Istria widać wyraźne wpływy starorzymskie oraz późniejsze wenecjańskie. Mnogość zabytków dodaje nadmorskim miejscowościom specyficznego uroku i nie pozwala się nudzić. W samej Puli będącej głównym ośrodkiem turystycznym Istrii i zarazem największym miastem półwyspu, warto zobaczyć pięknie zachowany, dorównujący Rzymskiemu Koloseum, starożytny amfiteatr z I w. n.e. wybudowany za panowania Cesarza Wespazjana, jak również Świątynię Augusta, Bramę Bliźniaczą oraz Łuk Triumfalny Sergiusza.

Dostęp do morza, wyśmienita pogoda, dzikość śródziemnomorskiej przyrody oraz obecność nadbrzeżnych skał czyni Istrię idealnym miejscem na spędzenie urlopu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wycieczka samochodem, nocleg na jednym z wielu dostępnych dla turystów kempingów (zwłaszcza rejon miasta Umag) to przepis na niezapomniany odpoczynek w Istrii będącej prawdziwą wizytówką Chorwacji.