Wakacje z aktywnym programem to coś dla osób, które lubią sport i nie chcą spędzić wakacji tylko na plażowaniu i odpoczywaniu. Między innymi w Internecie znajdziemy wiele ofert wycieczek turystycznych, które głównie oparte są na aktywnym wypoczynku. Możemy wybrać się na przykład na rejs do Tajlandii, Indonezji czy innego państwa, podczas którego nauczymy się nurkować i codziennie będziemy schodzić w sprzęcie pod wodę i oglądać piękny podwodny świat. Takie wycieczki organizowane są także dla doświadczonych nurków.

Inne wycieczki z aktywnym wypoczynkiem to spływy kajakowe, wczasy odchudzająco – rekreacyjne, kilkudniowe lub kilkunastodniowe zorganizowane wycieczki rowerowe, wycieczki turystyczne połączone ze wspinaczką górską i wiele innych. Rodzaj sportu jaki wybierzemy, zależy tylko od naszych upodobań i możliwości. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli jesteśmy amatorami, na pewno znajdziemy wczasy z kursami (na przykład wspinaczki, nurkowania) dla początkujących.

Oprócz zorganizowanych aktywnych wycieczek turystycznych, możemy aktywnie spędzić czas także podczas zwykłych wczasów, na przykład w hotelu nad morzem. Możemy brać udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów (siatkówka, aerobic) , uprawiać sporty wodne (windsurfing, snurkowanie z maską i rurką przy plaży) czy poszukać wypożyczalni rowerów.