Wilno z dojazdem własnym

Kategoria wycieczki: Litwa

Planując wakacje na Litwie warto wybrać się do Wilna. Dojazd własny, to idealna opcja dla rodzin z dziećmi. Miasto zadziwia nie tylko pięknem architektury, ale typowo słowiańskim duchem miejsca. Dojechać tam można przez przejście graniczne w Budzisku lub Ogrodnikach, należy jednak pamiętać, że w sezonie wakacyjnym przejścia mogą być mocno zatłoczone. Należy też wykupić lokalne ubezpieczenie pojazdu przed przekroczeniem granicy z Litwą. Wilno samochodem, to dobry pomysł na spędzenie urlopu w niepowtarzalnym stylu.

Wilno położone jest na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilja. To największe miasto nadbałtyckie oraz prężny ośrodek przemysłowy, finansowy oraz kulturalno-turystyczny. W Wilnie warto obejrzeć bezcenne zabytki architektoniczne oraz dać się uwieść romantycznej atmosferze przepięknej starówki Senamiestis. Na żądnych zwiedzania turystów czekają zabytkowe kościoły, zapierające dech w piersiach rezydencje dawnych magnatów, jak również mnogość kamienic, których historia jest czasami tak bogata, jak historia samego Wilna. Dla znużonych wielkomiejskim gwarem Wilno oferuje odpoczynek nad Wilią lub w jednej z wielu tamtejszych knajpek, czy oferujących specjały kuchni wileńskiej knajpek.

W Wilnie warto zobaczyć kościół barokowy św. Piotra i Pawła na Antokolu. To najbardziej monumentalny kościół wileński zdobny w nieprawdopodobna ilość ponad 200 rzeźb. W planie zwiedzania nie może zabraknąć także gotyckiej Ostrej Bramy ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w tamtejszej kaplicy. Wśród czołowych zabytków Wilna znajduje się również barokowy Uniwersytet Wileński, którego założycielem był Stefan Batory. Jest to jeden z najstarszych ośrodków naukowych Europy wschodniej i największy uniwersytet litewski.

Warto wybrać się także na wycieczkę samochodem po Wileńszczyźnie. Okolice są malownicze, zaś ludzie serdeczni i gościnni. Turyści z Europy środkowej cieszą się tu szczególnymi względami poprzez fakt wspólnych korzeni kulturowych i historycznych, co jest podstawą litewskiej tożsamości narodowej.

Z noclegami nie ma w Wilnie problemu, choć można sporo zaoszczędzić szukając kwater bardziej na obrzeżach, aniżeli w samym centrum miasta, choć tam także hotele nie są szczególnie drogie. Zwykle nie ma problemów z poruszaniem się samochodem po mieście, niemniej jednak dużo więcej satysfakcji daje zwiedzanie Wilna nieśpiesznym spacerem.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki