Gdy jeździmy na rowerze bardziej „serio” warto pomyśleć o zakupie specjalistycznych wpinanych pedałów wraz z odpowiednimi butami. Rozwiązanie takie na pewno polepszy nasze wyniki sportowe, ułatwi pokonywanie podjazdów oraz paradoksalnie poprawi nasze bezpieczeństwo.
Wybierając obuwie sportowe rowerowe musimy zadecydować o kilku sprawach.
Pierwszą z nich jest wybór systemu wpinania. Najbardziej rozpowszechnionym i uniwersalnym standardem jest Shimano Pedal Systemem (SLD) Pierwotnie był on stworzony dla kolarzy górskich. Ze względu na małe rozmiary bloku, czyli części bezpośrednio łączącej but z pedałem system ten trafił do miłośników długich rekreacyjnych wycieczek  oraz jazdy po mieście. W butach z tym systemem można o wiele łatwiej chodzić.
O wiele większe bloki są dedykowane do jazdy szosowej. W butach tych podeszwa jest maksymalnie sztywna. Wszystko to po by kolarz tracił jak najmniej energii, niestety kosztem komfortu.
Buty rowerowe muszą być dobrze dobrane. Zbyt małe odbiorą nam przyjemność z jazdy, za duże z kolei mogą stworzyć problem przy wypięciu się z pedału.