Wczasy z dojazdem własnym, to wyśmienity pomysł na zwiedzenie najsłynniejszych miejsc Chorwacji. Samochód ułatwia poruszanie się i niweluje ograniczenia konieczności przebywania w jednej tylko miejscowości. Za cel podróży można wybrać legendarną Dalmację ciągnącą się wzdłuż Adriatyku, od wyspy Pag, aż po zatokę Kotorską.

Będąc w Dalmacji samochodem warto wybrać się szlakiem największych miast. Do obejrzenia zachęca Split, Dubrownik, Szybenik, Zador oraz Kotor. Można także zwiedzać większe wyspy, takie jak Dugi, czy Ugjan, niemniej jednak samochód może stanowić tu pewne utrudnienie. Mimo wszystko Dalmacja z dojazdem własnym, to dobry pomysł na wakacyjną przygodę.

Split oferuje wczasowiczom wiele atrakcji. Zadziwiają zwłaszcza liczne zabytki, takie jak przepiękny Pałac Dioklecjana uzbrojony w mury i wieże, świątynia Jupitera, czy też gotycki kościół św. Franciszka. Dla pragnących kontaktu z historią tego miejsca dostępne są liczne muzea: między innymi muzeum przyrodnicze i archeologiczne. Split najlepiej zwiedzać poruszając się na piechotę. Miasto jest bardzo urokliwe, z wieloma zachęcającymi zakątkami, do których nie zawsze dotrzeć można autem.

Poruszając się samochodem dalej na południe, wzdłuż chorwackiego wybrzeża, w końcu znaleźć się można w najbardziej znanym mieście Chorwacji, Dubrowniku, będącym głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji. Dojazd przez Magistralę Adriatycka (E65) jest bezproblemowy. Dodatkowym ułatwieniem jest most przebiegający przez zatokę Ombla. Niezwykłe umiejscowienie tego niedużego, malowniczego miasta, słynne czerwone dachówki oraz obecność wielu zabytków czyni Dubrownik prawdziwą perłą na mapie Dalmacji. Renesansowe kamienice, kościoły i klasztory gotyckie nadają miejscu niepowtarzalny klimat.   Najlepiej zwiedzać Dubrownik poruszając się na piechotę. Samochód warto zostawić wtedy na jednym z parkingów. Samo miasto imponuje swoją „kamienną” strukturą. Mury, budynki, nawet ulice z wypolerowanego białego kamienia. Od zgiełku odwiedzanego przez turystów Dubrownika można odetchnąć udając się do pobliskiego ogrodu botanicznego Lokrum, albo tętniącego zielenią i antycznymi pozostałościami Archipelagu Elafickiego.

Zador, Kotor i Szybenik, to miasta także godne uwagi. Na obejrzenie zasługuje zwłaszcza piękna zbudowana z ciosanego kamienia oraz gotycko-renesansowa katedra św. Jakuba w Szybeniku, w którym rozwija się bogate życie artystyczne i kulturalne Dalmacji. W mieście znajduje się też malowniczy port oraz inne zabytki, m.in. pałac rektorów.