Czeska część Karkonoszy zajmuje ponad połowę powierzchni ich całkowitego obszaru. Stanowią one cel wielu wycieczek samochodem. Dojazd własny w Czeskie Karkonosze, to prawdziwa przygoda wakacyjna. Przy przekraczaniu granicy miedzy Polskimi Karkonoszami, a ich częścią czeską należy pamiętać o zaopatrzeniu się w zieloną kartę, ponieważ nie wszędzie da się bez niej przekroczyć granicę. Ułatwieniem dla podróżujących samochodem są trójjęzyczne (czesko-polsko-niemickie) tablice informacyjne przy większości ciekawostek turystycznych.

Wczasy w Czeskich Karkonoszach kuszą mnogością miejsc bogatych w liczne atrakcje, które dostępne są dla wczasowiczów po cenach porównywalnych do polskich. Warto zwiedzić leżący na wysokości 758 – 1250 m n.p.m. Pec pod Šnĕžkou, skąd można podążyć dalej w kierunku wschodnich Karkonoszy. Znajduje się tu wiele atrakcyjnych tras narciarskich, zaś skorzystawszy z wyciągu krzesełkowego można dostać się na Śnieżkę. Rejon ten jest, w związku z tym, szczególnie atrakcyjny zimą. W miesiącach letnich jest to jednak doskonałe miejsce do uprawiania trekkingu. Liczne trasy turystyczne dają możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą i przyjemnym górskim terenem.

Samochodem warto wybrać się także do najgłębszej karkonoskiej doliny – Obřĭ Důl. Miejsce to stanowi pokaźnych rozmiarów kocioł polodowcowy będący enklawą pięknej, niespotykanej nigdzie indziej górskiej roślinności. Widoki zapierają dech w piersiach i na długo pozostają w pamięci. Łaknącym kontaktu z naturą i jej cudami polecić można także piękno torfowisk znajdujących się na Černej Horze nad Janskimi Lázniami.

Na szczególną uwagę podróżujących na własną rękę zasługuje Lučnĭ bouda – największe schronisko Czeskich Karkonoszy, które oferuje przyjezdnym blisko 30 miejsc noclegowych. Lučnĭ bouda to najstarsze osada w wyższych partiach Karkonoszy. Do wyboru są także inne schroniska, oraz słynna Labskă bouda, niedaleko której znajduje się niepowtarzalny wodospad Penčavy  o wysokości blisko 250 m oraz inne, mniejsze wodospady rzeki Łaby.

Będąc na wycieczce samochodem w Czeskich Karkonoszach koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Szkła w Harrachovie, jak również Muzeum Karkonoskie w Vrchlabí. Miejsca te oferują wiele atrakcji osobom, które zainteresowane są historią i tradycjami tego niesamowitego obszaru czeskiej krainy. Szczególnie interesujący może być także sam Harrachov ze znanym kompleksem skoczni narciarskich, na których odbywają się rokrocznie zawody w skokach narciarskich.