Budapeszt samochodem

Kategoria wycieczki: Węgry

Decydując się na wczasy na Węgrzech, należy koniecznie odwiedzić Budapeszt. Wczasy z dojazdem własnym, to doskonały pomysł na niezapomniane wakacje. Miasto oferuje tak wiele atrakcji turystycznych, że z powodzeniem można zaplanować tam tygodniowy pobyt nie obawiając się przy tym wakacyjnej nudy. Budapeszt to miasto o bogatej historii i niepowtarzalnym klimacie.

Do Budapesztu najlepiej dojechać z Polski przez Słowację. Możliwe są dwa warianty podróży. Pierwszy, to wybór drogi wiodącej płatnymi autostradami słowackim, zaś drugi, to mniej uczęszczane drogi lokalne. Zarówno na jednych, jak i drugich drogach należy stosować się do obowiązujących obostrzeń dotyczących dopuszczalnej prędkości. Mandaty są bardzo wysokie, zaś policja słowacka znana z zamiłowania do „polowań” na zagranicznych kierowców. Dojazd do Budapesztu samochodem daje możliwość nocowania poza samym miastem, lub na jego obrzeżach. Ceny za noclegi są wtedy zwykle niższe, niż w samym Budapeszcie, który jest znanym ośrodkiem turystycznym. Po mieście warto poruszać się pieszo, lub przy użyciu komunikacji miejskiej która dociera praktycznie wszędzie.

w Budapeszcie warto zobaczyć najsłynniejszy tamtejszy ośrodek rekreacyjny – Wyspę Małgorzaty na Dunaju, gdzie do dyspozycji zwiedzających pozostaje rozbudowany zespół basenów, alpinarium, liczne obiekty rozrywkowe, oraz piękny, obfitujący w zieleń Park Miejski. Koniecznie trzeba wybrać się też do okolicznych gorących źródeł mineralnych.

Najsłynniejsze zabytki Budapesztu, to monumentalny zamek królewski z XIII wieku, Kościół św. Macieja zbudowany w klasycznym stylu gotyckim, jak również słynne na całą Europę XVI-wieczne łaźnie tureckie. Będąc tu nie wolno pominąć budynku Węgierskiego Parlamentu położonego w dzielnicy Peszt oraz największego kościoła stolicy Węgier – Bazyliki św. Stefana. Przepiękny, zapierający dech w piersiach widok podziwiać można ze Wzgórza Gelerta, gdzie dodatkowo zwiedzić można położony na wysokości 130 m Pomnik Wolności oraz Cytadelę.

Budapeszt, to także słynna węgierska kuchnia i dobre wino. Mnogość restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnie przyrządzanych regionalnych specjałów, których królem pozostaje słynny węgierski gulasz, jak również liczne kawiarnie i bary przyciągają spragnionych kulinarnych wrażeń turystów.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki