Dojazd samochodem do Bratysławy, to najlepszy sposób na dostanie się do tego wspaniałego miejsca. Jest to także wygodna opcja dla rodzin z dziećmi. Miasto znajduje się na południowym zachodzie Słowacji, po obydwu stronach przepływającego przez nią Dunaju, leżąc jednocześnie u podnóża pasma górskiego Małych Karpat, co stanowi o jego wyjątkowo malowniczym usytuowaniu.

Do Bratysławy warto wybrać się własnym samochodem, gdyż leży ona od polskiej granicy tylko nieco ponad 250 km. Wczasy w Bratysławie, to dobry pomysł na wakacyjną przygodę. Dojazd do niej nie jest zbyt trudny. Dogodna droga z Polski do Bratysławy biegnie przez granicę w Zwardoniu, lub przez czeski Cieszyn, skąd kierować się można najpierw na Cadcę, a potem na Zylinę. Od Zyliny prowadzi już w kierunku Bratysławy autostrada. Trzeba bezwzględnie pamiętać o  opłaceniu winiety i naklejeniu na szybę stosownej naklejki. Można ją nabyć na przejściach granicznych, ale także na niektórych pocztach, czy stacjach benzynowych. Należy przestrzegać słowackich ograniczeń prędkości.

W samej Bratysławie, zwłaszcza w sezonie letnim mogą pojawić się problemy w znalezieniu miejsca parkingowego. Najlepiej, rzecz jasna, wystarać się o nocleg w miejscu dysponującym parkingiem na użytek swoich rezydentów.

Samą Bratysławę dobrze jest zwiedzać pieszo lub korzystając z dobrze rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej. Miasto jest piękne i obfituje w zabytki, które po prostu trzeba zobaczyć, tak ze względu na ich znaczenie historyczne, jak i dużą wartość estetyczną. Koniecznie poznać trzeba Hrad – zamek bratysławski, gdzie obecnie mieści się Słowackie Muzeum Narodowe. Z zamku rozpościera się niezapomniany widok na panoramę Starego Miasta, które także kusi swoim niepowtarzalnym klimatem oraz mnóstwem knajpek i przytulnych sklepików z pamiątkami. Koniecznie zobaczyć trzeba także Katedrę św. Marcina – dawny kościół koronacyjny.

Dla znudzonych miastem polecić można wyprawę do Devina  oddalonego od centrum o około 6-7 kilometrów. Trasę najlepiej przebyć samochodem,  lub autobusem (przystanek przy Dunaju koło Nowego Mostu). Najlepszym rozwiązaniem pozostaje jednak urokliwy kurs statkiem w jedną lub dwie strony, co jest dobrym sposobem na ciekawe uzupełnienie bratysławskiego uroku.