Abruzja to region w środkowych Włoszech składający się z 4 prowincji: Teramo, Pescara, Chieti oraz L’Aquila. Położony malowniczo nad Adriatykiem, kusi wczasowiczów z całego świata. Apeniny zajmujące znaczną cześć rejonu oraz wijące się pośród nich urokliwe drogi łączące małe abruzyjskie miasteczka są esencją tego bogatego regionu.

Dojazd samochodem do Abruzji jest bardzo łatwy. Wczasy w Abruzji z przejazdem przez Niemcy to bardzo dobra opcja dla lubiących podróżować szybko i komfortowo. Niemieckie autostrady są raczej przyjemne w poruszaniu się i umożliwiają bezproblemowe dotarcie praktycznie do samych Włoch. Po przekroczeniu granicy, można kierować się bezpośrednio na Riwierę Adriatycką.

Abruzja to wspaniałe miejsce dla chcących wypocząć nad morzem i w górach zarazem. Ciepły Adriatyk i ponad 150 km wybrzeża z licznymi piaszczystymi plażami, to wizytówka tego wspaniałego regionu. Wszystko to współwystępuje z zapierającymi dech w piersiach Apeninami, które można oglądać poruszając się samochodem pomiędzy mnogością małych miasteczek oraz sanktuariów takich jak Manopello, czy Lanciano, będących celem wielu pielgrzymek z Polski. Na uwagę zasługuje malowniczo wkomponowany w apenińskie doliny klasztor Mentorella ze słynnym szlakiem Karola Wojtyły.

Abruzja to region turystyczny, niemniej jednak stosunkowo mało popularny. Ze względu na dużą ilość małych miasteczek, najlepszym sposobem na jego poznanie jest wycieczka samochodem. Pomimo, iż pomiędzy miejscowościami kursują autobusy, ilość kursów jest mała i stwarza niemałe problemy podróżnym, którzy chcą w krótkim czasie zwiedzić jak najwięcej. Planując wakacje w Abruzji z dojazdem własnym, warto zabrać ze sobą rowery. Tereny sprzyjają wypadom rowerowym.

Baza noclegowa jest dość skąpa poza większymi miastami, rzecz jasna. Pomniejsze miasteczka oferują ewentualnie kwatery prywatne, albo pensjonaty, w których w sezonie nie zawsze można znaleźć wolne miejsce na nocleg. Ceny są za to przystępniejsze, aniżeli w granicach większych ośrodków turystycznych.