Wybrzeże Morza Czarnego z dojazdem własnym jest najlepszym rozwiązaniem dla chcących zwiedzić malowniczą północną część wybrzeża bułgarskiego. Jest ona nieco mniej populara od słynnej Riwiery Bułgarskiej, co nie oznacza, że jest uboższa turystycznie.

Wyjazd na wczasy na wybrzeżu Morza Czarnego własnym samochodem to doskonały pomysł na wypoczynek dla większej liczby osób, lub rodzin z dziećmi. Jazda może odbywać się przez Słowację, Węgry i Rumunię. Zwykle nie zabiera więcej niż dwa dni, chyba, że pod rozwagę brany jest nocleg w Rumunii, która oferuje tanie kwatery. Można korzystać z płatnych autostrad, lub dróg lokalnych, które są zwykle w dobrym stanie i o dobrych oznaczeniach. W podróży przyda się dobra mapa okolic.

Północna część wybrzeża Morza Czarnego, to miejsce spokojne, mogące poszczycić się obecnością wielu małych wiosek i miasteczek, w których osoby prywatne oferują pokoje noclegowe za cenę niższą, niż hotele i większe ośrodki usytuowane bardziej na południu. Warto skorzystać z tej oferty i oddać się odpoczynkowi nad pięknym morzem Czarnym z dala od zgiełku Warny, czy Burgas.

Odpoczynek nad morzem można połączyć z wycieczkami po okolicy. Bułgaria, to przede wszystkim dziewicza przyroda, a więc zalesione wyżyny, liczne miejsca skaliste, które łagodnie schodzą ku morzu i ciągną się wzdłuż wybrzeża. Nadmorski klimat sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej. Wybrzeże Morza Czarnego to idealna baza wypadowa wycieczek rowerowych, dlatego wybierając się na Wybrzeże Morza Czarnego samochodem, warto wziąć ze sobą rowery (gry erotyczne).

Godnym polecania miejscem, ze względu na bardzo przystępne ceny hoteli (od 25 do 63€/os.), jest mały kurort Bałczik znajdujący się około 50 km od granicy z Rumunią. Kurort oferuje darmową piaszczystą plażę oraz liczne restauracyjki, w których można bardzo dobrze i zarazem tanio zjeść. Dla żądnych wrażeń istnieje możliwość wypożyczenia skutera wodnego.

Nieco dalej na północ znajduje się kurort Shabla. Poza piaszczystymi plażami i tanimi noclegami, Shabla oferuje liczne zabytki, jak choćby ruiny twierdzy liczące blisko 28m wysokości oraz latarnia morska. Niedaleko znajdują się wykopaliska archeologiczne i pozostałości starożytnej fortecy Roman.