Włoskie Dolomity będące częścią Alp wschodnich kuszą atrakcyjnością nie tylko narciarzy, ale także miłośników wspinaczki skałkowej. Najlepiej zaplanować tam wczasy z dojazdem własnym. Mnogość autostrad ciągnących się przez Niemcy daje komfort bezproblemowego dojazdu. Dojazd samochodem w Dolomity najlepiej zaplanować przez przełęcz Brenner.

Zimą Dolomity są rajem dla narciarzy. Wczasy w Dolomitach, to wyśmienity pomysł na wypad narciarski ze znajomymi lub rodziną. Val Gardena, czy Alta Badia oferują wiele ciekawych szlaków. Niewielka miejscowość Andalo, to z kolei idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Można tam nie tylko próbować swoich sił w jeździe na nartach, ale także zażywać kąpieli w pobliskim kompleksie basenowym. Dla wczasowiczów dostępne jest także lodowisko oraz liczne sklepiki i małe, zachęcające włosko-tyrolskimi specjałami restauracyjki. Warto odwiedzić olimpijski ośrodek sportu Cortina d’Ampezzo, gdzie w roku 1956 odbywała się Olimpiada Zimowa.

Wielbiciele wspinaczki docenią mnogość formacji skalnych zaopatrzonych w zabezpieczone i niezabezpieczone drogi o różnym stopniu trudności, jak również ściany dające możliwość wspinaczki wielowyciągowej. Liczne parkingi jak również bazy noclegowe i schludnie utrzymane kempingi zachęcają do przyjazdu samochodem. Poruszanie się swoim własnym środkiem transportu daje dodatkowo możliwość zabrania ze sobą rowerów. Dolomity to obszar obfitujący w urokliwe doliny i drogi, co sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej.

Dojazd własny daje wiele niezapomnianych okazji do podziwiania malowniczych krajobrazów alpejskich. Od liczącej 3342 m n.p.m. Marmolady, po nieco niższy Antelao, szczyty górskie podkreślają alpejską aurę Dolomitów.

Dolomity, za sprawą swojego położenia, to kraj dwujęzyczny. Bez problemu można porozumiewać się tam po włosku oraz niemiecku.