Planując wczasy we Włoszech z dojazdem własnym należy rozważyć, czy potencjalne niedogodności drogi, o której zabezpieczenie sami musimy się wtedy zatroszczyć są częścią wakacyjnej przygody, czy też raczej tym, czego w ramach odpoczynku chcemy za wszelką cenę uniknąć. Na decyzję wpłynąć mogą koszty przedsięwzięcia.

O ile bilety lotnicze bywają tanie, zwłaszcza poza sezonem, to jednak przy kilkuosobowej rodzinie sama wygoda podróży lotniczej może odbić się głuchym echem po kieszeni. Należy pamiętać, że dotarcie na lotnisko, to nie koniec wydatków związanych z dobrnięciem do celu. Koszty wzrastają w zależności od odległości miejsca docelowego od portu lotniczego. Przykładowo: obierając za cel podróży Wieczne Miasto, trzeba liczyć się z koniecznością dojazdu z najbliższego portu lotniczego do samego Rzymu. Podmiejski pociąg Leonardo Express łączący lotnisko Fiumicino z dworcem Termini w samym sercu Rzymu to wydatek rzędu 15€ od osoby.

Najlepszym wyjściem na wyjazd do Włoch z dojazdem własnym jest sprawny samochód i podróż w kilka osób. Koszt paliwa można wtedy rozłożyć pomiędzy uczestników. Sam samochód daje zaś możliwość postoju. Należy pamiętać, iż Włochy to kraj wart zwiedzenia nie tylko od strony legendarnych ośrodków kultury i sztuki, ale także pomniejszych miasteczek, które kuszą różnorodnością. Malownicze drogi wijące się pomiędzy apenińskimi wzniesieniami są ucztą dla oczu i ducha.

Samochód, mimo, iż sprawdza się na trasie (Włochy to kraj wyśmienitych autostrad), w mniejszych miastach może być kłopotliwy. Trzeba mieć na względzie, iż jadąc samochodem zawsze należy postarać się o „legalny” parking. Postawienie samochodu w miejscu niedozwolonym może w efekcie kosztować kilkadziesiąt Euro. Hotele oferują zwykle parkingi dla swoich gości.

O ile auto zostanie szczęśliwie zaparkowane w miejscu do tego przeznaczonym, warto poruszać się miejskimi środkami komunikacji. Ich sieć jest zwykle bogata i w dobrym standardzie. Ostatecznie jednak, największą przyjemność daje spacer per pedes…Wczasy we Włoszech z dojazdem własnym