Wczasy w Szwajcarii, to idealny pomysł na odpoczynek z dojazdem własnym. Biura podróży oferują zwykle tylko bezpośrednie połączenia lotnicze. O ile taki sposób podróżowania jest bardzo wygodny, nie pozwala na „zwiedzanie po drodze”, a może być to istotnym dopełnieniem wakacyjnego wyjazdu, zwłaszcza wtedy, kiedy wybierze się drogę przez Czechy i Austrię. Szwajcaria z dojazdem własnym, to kusząca propozycja turystyczna.

Czechy są bardzo przyjemne pod względem oferowanych podróżującym dróg. Przejazd samochodem przez czeskie terytorium nie jest zwykle nieprzyjemny, o ile dokona się odpowiednio wcześniej stosownej opłaty za korzystanie z autostrad oraz opłaci ubezpieczenie. Austria, zaś oferuje kierowcom bardzo dobrze oznaczone drogi, a także wygodne autostrady. Należy pamiętać o zaopatrzeniu się w naklejkę przejazdową (vignette), która po dokonaniu opłaty celnej (ok. 40 CHF) uprawnia do poruszania się po austriackich autostradach. Ceny paliw są niższe, niż w Niemczech (alternatywna droga z Polski do Szwajcarii wiedzie właśnie przez Niemcy, droga jest jednak jednostajna i zwykle zajmuje około 9-10 godzin dość nudnej jazdy), należy jednak pamiętać, że dostępność tak popularnego w Polsce gazu na stacjach paliw w Austrii jest niższa i zwykle tankować go można tylko na większych stacjach i przy autostradach.

Jazda samochodem po samej Szwajcarii, to prawdziwa przyjemność. Dojazd własny, mimo, iż czasami jawi się jako droższy, jest wyśmienitym pomysłem dla kilkuosobowej rodziny, zwłaszcza wtedy, kiedy trasa przewiduje odcinki górskie. Tunele oraz urokliwe zbocza stanowią ucztę dla oka i nie lada atrakcję dla najmłodszych. Warto jednak stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości, nawet kiedy wydają się one nazbyt restrykcyjne. Mandaty są z reguły bardzo wysokie, zaś szwajcarska policja nie należy do pobłażliwych.

Centra szwajcarskich miast lepiej pokonywać środkami komunikacji miejskiej. Jazda samochodem jest tu zwykle męcząca i powolna, zaś autobusy i pociągi wypadają w ogólnym rozrachunku bezkonkurencyjnie, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, iż ceny przejazdów są dość wysokie. Dojazd własny najlepiej zakończyć na przyhotelowym parkingu przez resztę pobytu ciesząc się możliwością spaceru po robiących duże wrażenie uliczkach szwajcarskich miast.