Na wczasy w Czechach warto wybrać się własnym samochodem. Czechy z dojazdem własnym, to komfort nieśpiesznego podróżowania oraz możliwość zobaczenia miejsc nie zawsze znajdujących się w ofercie rozlicznych biur podróży. Łatwość dojazdu do Czeskiej granicy w Cieszynie sprzyja podejmowaniu decyzji o wybraniu się w głąb kraju na własną rękę. Zanim jednak podejmiemy decyzję o dojeździe własnym, warto dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę poruszając się autem po czeskim terytorium.

Drogi w Czechach są bardzo przyjemne. Nawierzchnie są w dobrym stanie, zaś dojazd do większości popularnych miejsc nie sprawia problemu ze względu na dość dobry system oznaczeń i drogowskazów. Należy pamiętać o wykupieniu winiety pozwalającej na poruszanie się po czeskich autostradach i drogach szybkiego ruchu. O opłaceniu winiety świadczy naklejka na przedniej szybie, która powinna być widoczna dla służb uprawnionych do kontroli drogowej. Warto stosować się do ograniczeń prędkości, mandaty za przekroczenie prędkości są zwykle bardzo wysokie.

Czechy to kraj bardzo różnorodny, obfitujący w liczne atrakcje dla podróżujących własnym samochodem. Dla pragnących kontaktu z czeską kuchnią, kulturą i niepowtarzalnym klimatem najodpowiedniejszym celem podróży będzie Praga. Planując wczasy w Czechach z dojazdem własnym, rozsądnym rozwiązaniem podczas zwiedzania Pragi jest wykupienie noclegu nieco poza miastem. Po samej Pradze lepiej poruszać się pieszo, lub z wykorzystaniem bogatej oferty autobusów i tramwajów, a samochód pozostawić na parkingu. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście może nie być łatwe.

Ceniącym uroki przyrody i gór polecić można Morawy i czeskie Karkonosze. Przejazd przez przepiękną Wyżynę Czesko-Morawską oraz Sudety Wschodnie, to niezapomniane przeżycie. Piękne widoki, naturalna roślinność oraz gościnni ludzie to prawdziwa wizytówka Czech, jak też znakomita opcja dla szukających ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku.

Warto wybrać się także do najsłynniejszego czeskiego uzdrowiska – Karlove Vary. Otoczona górami miejscowość sprzyja odpoczynkowi. Piękna okolica, gęste lasy oraz zapierające dech w piersiach widoki zachęcają turystów z całej Europy. Do uzdrowiska dotrzeć można bezpośrednio z Pragi drogą krajową nr 6.