Każdy powinien choć raz w życiu odwiedzić Chorwację. Wczasy z dojazdem własnym są znakomitym rozwiązaniem na rodzinny odpoczynek oraz zwiedzanie tego obfitującego w liczne atrakcje turystyczne kraju. Dobre drogi, oraz piękne widoki kuszą ceniących poruszanie się własnym samochodem wczasowiczów.

Na wczasy w Chorwacji najlepiej jechać wygodnymi autostradami przez Czechy, Austrię, mijając po drodze Wiedeń i Graz, następnie przez tereny Słowenii, co jest znacznie szybszym wariantem podróży. Można także, mniej śpiesznie, przejechać przez Słowację a następnie kierować się na Węgry. Trasa liczy nieco ponad 1200 km i wiedzie przez mniejsze lokalne drogi, dając możliwość nie tylko podziwiania mijanych terenów, ale także noclegowania po drodze. Obfitość kwater prywatnych i pensjonatów działa na korzyść tej nadal mniej popularnej trasy.

Sama Chorwacja jest przyjemna w podróży samochodem. Drogi są w bardzo dobrym stanie, otoczenie zwykle przyjemne dla oka. Nocować można w apartamentach lub pokojach (kwatery prywatne). Hoteli jest na Chorwacji niezwykle mało. Ceny wahają się od 50 do 70€ za dobę od osoby. W sezonie warto zarezerwować nocleg trochę wcześniej, by potem uniknąć niemiłych niespodzianek. Ilość turystów odwiedzających Chorwacje w sezonie wakacyjnym jest znaczna. Należy liczyć się także z wysokimi cenami w restauracjach oraz sklepach. Ceny poszczególnych produktów mogą być nawet dwa razy droższe niż w Polsce.

Chorwacja, mimo wszystko, kusi piękną pogodą, dostępem do ciepłego Adriatyku oraz przepięknymi terenami. Plitvickie Jeziora i wodospady o wręcz bajkowym wyglądzie, będąca celem wielu turystów, popularna Wyspa Krk, czy też malownicze portowe Senji na północy kraju, to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić będąc samochodem w Chorwacji. Należy pamiętać, iż większość plaż w Chorwacji ma kamienisty charakter, co jednak jest rekompensowane przez krystalicznie czyste, ciepłe wody Adriatyku.

Chorwacja od lat cieszy się zainteresowaniem turystów z Polski. Łatwość dojazdu, jak również dogodny klimat i obecność ciepłego morza jest wielką pokusą. Pomimo, iż dojazd samochodem jest kosztowny, daje o wiele więcej możliwości (i przyjemności), niż lot samolotem. Przy planowaniu wczasów w kilka osób Chorwacja z dojazdem własnym pozostaje, mimo wszystko, najlepszym rozwiązaniem.