Jednym z najpopularniejszych celów wypraw narciarzy oraz turystów ceniących alpejskie krajobrazy jest Austria. Dojazd własny to idealny sposób dotarcia do tego urokliwego miejsca, gdzie góry i stoki narciarskie zajmują ponad połowę powierzchni i zachęcają do uprawiania sportów zimowych przez cały rok. Austria leży bowiem w ścisłym centrum Europy.

Decydując się na wczasy w Austrii z dojazdem własnym trzeba stosować się do przepisów regulujących ruch drogowy. Mandaty wystawiane przez Austriackich policjantów nie należą bowiem do najniższych. Warto także zadbać wcześniej o stan techniczny swojego auta. Nieprawidłowości w tym względzie skutkować mogą nałożeniem dotkliwych kar finansowych. Policja z reguły skrupulatnie sprawdza też stan ogumienia, czy kompletność wymaganego prawnie wyposażenia.

Jadąc z Polski do Wiednia przez terytorium Czech, trzeba pamiętać o wykupieniu winiety uprawniającej do poruszania się po czeskich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Za poruszanie się po komercyjnych drogach austriackich także pobierana jest opłata.

Dla osób nie jeżdżących na nartach najatrakcyjniejszym celem podróży będą austriackie miasta. Położony nad malowniczym Dunajem Wiedeń będący stolicą Austrii i zarazem jej największym miastem kusi mnogością zabytków we wszystkich najważniejszych stylach architektonicznych, a także rozbudowanymi kompleksami pałacowymi. Jest to też jeden z największych ośrodków kultury w Europie. Będąc w innym austriackim mieście – Salzburgu – należy koniecznie obejrzeć tamtejsze zamki oraz zapoznać się z historycznym centrum rodzinnego miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dla szukających spokoju wśród szczytów gór najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka do Tyrolu położonego we wschodnich Alpach. Główne ośrodki miejskie Tyrolu to Innsbruck, Brixen i Lienz. Tyrol to przede wszystkim wysokie Alpy z najwyższym, liczącym 3905m n.p.m Ortler oraz zapierające dech w piersiach widoki. Krystalicznie czyste powietrze i górska roślinność zachęcają do aktywnego spędzania czasu.

Spokoju szukać można również w pięknej austriackiej części Styrii zawdzięczającej swój niepowtarzalny klimat obecności licznych jezior, bliskości lodowca Dachstein oraz znajdującym się tu jedynym w Austrii winnicom. Okolice bogate w naturalną roślinność są bogate w szlaki turystyczne, z których podziwiać można subtelność otaczającego krajobrazu.