Warto odwiedzić Szydłowiec!

W poniższym artykule opisujemy niezwykle ciekawe zabytki Szydłowca jak i również okolic: zabytki przyrody, pałac Odrowążów w Chlewiskach, piękno okolicznej przyrody itd. Wspominamy o przeszłości oraz teraźniejszości tego wspaniałego miejsca.

Zamek Odrowążów zbudowany w 1135 roku przez Piotra Dunina herbu Łabędź, należy do jednej z najbardziej wiekowych rezydencji ziemiańskich w W naszej ojczyźnie. Pałac ten jest częścią Nieruchomości Manor House. Tuż przy Pałacu znajdują się dwa zjawiskowe stawy oraz dodatkowo park krajobrazowy. Rezerwat jest jednym z najbardziej unikalnych zabytkowych parków w rejonie polski, dlatego też wpisano go do katalogu dziedzictwa narodowego.

Osada Szydłowiec jest miastem względnie wiekowym. Pierwotne notki o nim pochodzą z czternastego wieku (czasy sprawowania władzy przez Kazimierza Wielkiego) a, także wiążą się nierozdzielnie z rodem Odrowążów, którzy władali pobliskimi miejscowościami. Korzenie Szydłowca (oraz jego nazwa) związane są z handlem jak i również wyrobem tkanin. Nasza miejscowość stanowiła małą osadę targową , która była punktem zaopatrzenia dla znajdującego się w sąsiedztwie większego grodu. W związku z tym zakłada się, że nazwa Szydłów nazywa zwyczajnie osadę zamieszkiwaną przez szyjących stroje a, także tkaczy.

Ratusz w Szydłowcu to współcześnie budynek otynkowany i pomalowany na kolor biały. Wspomniany zabytkowy ratusz jest zbudowany na planie prostokąta jak i również posiada w rogach malowniczą wieżyczkę. We wschodnim skrzydle budowli umieszczona jest wysunięta poza obręb budynku wieża, wybudowana na planie kwadratu, u góry uformowana w ośmiokąt. Niżej znajduje się balkonik, a pod nim trzy ciekawe zegary. W piwnicach wieży umiejscowione było więzienie – loch. Na piętrach umiejscowione są otwory okienne z kamiennymi zdobieniami i listwami.

Według statystyki z 2009 r. Szydłowiec jest zamieszkiwany przez blisko dwanaście tys. obywateli, którzy do dyspozycji mają dla przykładu starostwo, sądy a, także komendy straży pożarnej oraz dodatkowo policji. Co ciekawe Szydłowiec nie posiada formalnego podziału na osiedla i dzielnice, niemniej jednak uformowały się one poza wskazaniami instytucjonalnymi. I tak, w nazewnictwie obywateli Szydłowca egzystują takie nazwy osiedli jak Centrum, Praga, Nad Zalewem, Stara Wieś, Podzamcze, Polanki i tak dalej.

Szydłowiec usytuowany jest w południowej części Mazowsza (plus minus trzydziestu km od Radomia), w pięknej zalesionej okolicy, sąsiadującej z Górami Świętokrzyskimi. Szydłowiec jest siedzibą powiatu szydłowieckiego a, także gminy Szydłowiec. Miasto umiejscowione jest nad przepiękną rzeką Korzeniówką, płynącą korytem przez Przedgórze Iłżeckie. Rzeka ta stanowiła jeden z najważniejszych czynników rozwoju Szydłowca na przestrzeni wieków.