Student na wycieczce w Turcji

Każdego roku do Turcji przyjeżdżają miliony turystów ze wszystkich stron świata. Ze względu na swoje bogactwo kulturowe i historyczne, a także idealne warunki do wypoczynku jest to wręcz wymarzone miejsce na spędzenie urlopu. Ogromna ilość zabytków do zwiedzania, piękne krajobrazy, kuchnia słynąca ze swej różnorodności – to tylko niektóre z atrybutów Turcji. Nic więc zatem dziwnego, że znane kurorty wypoczynkowe takie jak między innymi Antalya, Oludeniz, Alanya, Bodrum czy Marmaris są w sezonie letnim oblegane przez zagranicznych gości. Szczególnie polecamy wspomniane Marmaris.

Wybierając się w te strony, warto o kilku istotnych sprawach pamiętać. Przede wszystkim koniecznie trzeba wziąć pod uwagę pewne rozwiązania, które sprawiają, że pobyt zagranicą jest tańszy. Chodzi w tym momencie o zniżki. To ważne – nie każdy przecież, kto odwiedza Turcję nastawia się tylko na plażowanie. Turcja kusi wieloma miejscami, których obejrzenie to „must have” każdego szanującego się turysty. Jeżeli chodzi o zniżki, to najbardziej uprzywilejowaną pod tym względem grupą są studenci. Muszą mieć jednak wyrobione pewne dokumenty, aby z tych ulg korzystać. Podczas pobytu w europejskiej części Turcji bardzo przydatna może się okazać międzynarodowa karta Euro 36. Dostępnych jest kilka jej opcji, dzięki czemu właściciel dopasowuje ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Kolejnym pomocnym dokumentem jest legitymacja ISIC. Dzięki niej w wielu krajach student skorzysta ze zniżek w muzeach, ośrodkach kultury, hotelach, restauracjach, sklepach etc. Nierzadko też zwiedzi muzeum zupełnie za darmo lub tylko za 10 procent wartości biletu. Jeżeli natomiast edukuje się zagranicą, wówczas nie zaszkodzi zainteresować się programem Erasmus. Posiadanie stosownej legitymacji także uprawnia do korzystania z rozlicznych bonifikat. Turcja jej właścicielom proponuje na przykład kartę umożliwiającą wstęp za darmo do wszystkich swoich muzeów – karta ta ważna jest przez rok, a kosztuje niewiele więcej od jednorazowego biletu wstępu do placówki muzealnej. Jak więc zatem widać, studenci mają do dyspozycji naprawdę wiele ułatwień.