Stockholm-Skavsta Airport czyli Stockholm-Skavsta flygplats (IATA: NYO, ICAO: ESKN) jest państwowym lotniskiem szwedzkim, położonym 100 kilometrów od centrum Sztokholmu w gminie Nyköping w regionie Södermanland.
Obsługuje przeważnie tanie linie lotnicze i przewoźników towarowych. Do niedawna było czwartym co do wielkości lotniskiem szwedzkim i drugim (pod tym samym względem) obsługującym Sztokholm. 3 stycznia 2008 roku władze portu ogłosiły jednak, że z uwagi na szybki wzrost liczby pasażerów, jakich obsługuje Skavsta, możemy już mówić o trzeciej pozycji wśród największych tego typu obiektów w Szwecji. Lotnisko posiada dwa asfaltowe pasy startowe o długości 2878 m i 2039 m.
Lotnisko powstało jako baza wojskowa w 1940 roku, a w lotnisko cywilne przekształciło się w 1984 roku. W 1997 roku ze Skavsty wykonano pierwszy rejs międzynarodowy do Londynu, z przewoźnikiem Ryanair. Ta sama firma w 2006 roku utworzyła tu swoją główną bazę i uruchomiła sześć dodatkowych tras międzynarodowych. Jakiś czas później WizzAir uruchomiło stąd loty na wschodnią Europę. Linie Finnair miały tu bazę postojową w czasie lotów z Bostonu do Helsinek, później jednak firma przeniosła swoje samoloty na większe szwedzkie lotnisko, Stockholm-Arlanda Airport. W 2006 roku przewoźnik Fritidsresor uruchomił tu loty czarterowe.
Wypożyczanie samochodów oferują firmy Avis, Europcar, Hertz i Sixt. Na lotnisko można się też dostać taksówką (około godziny drogi, kosztem 1300 SEK), pociągiem (ze stacji w Nyköping, około godziny jazdy, koszt to około 118 SEK ale od stacji kolejowej trzeba jeszcze dojechać autobusem tudzież taksówką) lub busem (linia 515 i 715, która kursuje od godz. 4.00 nad ranem do północy, 90-minutowa trasa, 150 SEK). W pobliżu terminala znajduje się parking.
Na Stockholm-Skavsta Airport możemy skorzystać z kilku sklepów z jedzeniem i piciem, upominkami, akcesoriami i prasą. Jest tu także poczta i apteka. Oprócz tego na lotnisku przez całą dobę funkcjonuje Alpha Retail Catering, który oferuje kanapki i ciepłe posiłki. Jest także Coffee Shop gdzie napić można się kawy oraz bar z szerokim wyborem światowych alkoholi.
Oprócz tego, na terenie Srockholm-Skavsta Airport znajdziemy kantor oraz możliwość skorzystania z Internetu.
Skavsta obsługuje przewoźników Ryanair, Wizz Air, Fritidsresor (TUI), Ving / My Travel, Apollo i Gotlandsflyg.
Z lotniska niedaleko Sztokholmu dostaniemy się do takich miast, jak: Alghero, Alicante, Berlin-Schönefeld, Bratysława, Bremen, Dublin, Eindhoven, Frankfurt-Hahn, Girona, Glasgow-Prestwick, Grenoble, Karlsruhe-Baden Baden, Liverpool, Londyn-Stansted, Lubeka, Malta, Marsylia, Mediolan-Bergamo, Paryż-Beauvais, Piza, Porto, Rimini, Ryga, Rzym-Ciampino, Salzburg, Trapani, Treviso, Walencja czy Weeze (Ryanair), Budapeszt, Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa (WizzAir), Visby (Gotlandsflyg) i Skien (Vildanden).