Na Prowansję najlepiej jest wybrać się własnym samochodem. Dojazd własny na Prowansję jest dobrym pomysłem. Najdogodniejsze wydaje się być skorzystanie z drogi wiodącej niemieckimi autostradami, mijając po drodze (lub też czyniąc tam „turystyczne” postoje) Poczdam, Lipsk, Norymbergę, Stuttgart i Karlsruhe. W samej już Francji przejechać należy wtedy przez Strasburg, Miluzę oraz słynne „musztardowe” Dijon. Można alternatywnie przejechać przez Czechy, kierując się następnie na Monachium oraz szwajcarskie miasta: Zurych, Berno i Genewę. Z Genewy bardzo łatwo dostać się do Lyonu będącego doskonałym punktem wyjścia, kiedy planujemy niezapomniane wczasy na Prowansji.

Prowansalskie okolice dobrze jest przemierzać własnym autem. Każdy, kto przyjeżdża do Francji w celu poznania okolic prowansalskich powinien skorzystać z opcji dojazdu własnego. Tylko w ten sposób możliwe jest zwiedzenie tego, co rzeczywiście wydaje się nam interesujące. Tym bardziej, iż tereny prowansalskie są górzyste, obfitują w liczne doliny i wąwozy, zaś połączenia drogowe między nimi oferują niepowtarzalna możliwość napawania się pięknem i niepowtarzalnością śródziemnomorskiego krajobrazu. Na terenie Prowansji znajduje się południowa część francuskich Alp, zatem nie dziwi obecność wysokich szczytów, choćby liczącego ponad 3000 m n.p.m. Pelat.

Prowansja kusi również licznymi winnicami, które rozpostarte są poza granicami większych miast na urokliwej prowansalskiej prowincji, gdzie częstokroć jedyną możliwością dotarcia jest samochód. Wina z tych obszarów są wprawdzie mniej cenione, aniżeli te z rejonów Bordeaux, niemniej jednak powoli zyskują grono stałych wielbicieli. Pola porośnięte winną latoroślą, czy też kwitnące łąki lawendy i innych kwiatów, to tylko cześć specyficznych dla Prowansji atrakcji.

Najbardziej cenioną za swój niepowtarzalny urok miejscowością Prowansji jest Awinion, legendarne miasto położone w południowej Francji. Niegdyś cenione przez malarzy i innych artystów, jest obecnie prężnym ośrodkiem turystycznym oraz miejscem odbywania się słynnych dorocznych festiwali teatralnych. Samo miasto jest bardzo malownicze, dlatego najlepiej zostawić auto na parkingu i oddać się spacerom pieszo. Warto zobaczyć średniowieczne mury obronne, Pałac Papieski, katedrę Notre Dame des Doms oraz słynny zniszczony most nad Rodanem.