Planując wczasy w Karlovych Varach, największym i najbardziej znanym uzdrowisku w Czechach zachodnich założonym przez Karola IV, warto skorzystać z własnego samochodu. Dojazd samochodem do Karlovych Varów nie sprawia z reguły trudności. By tam dotrzeć, najlepiej opuścić Polskę w Jakuszycach.

Odległość od granicy kraju do Karlovych Varów wynosi niecałe 250 km. Jazda jest przyjemna ze względu na bardzo dobry stan czeskich dróg. Należy jednak pamiętać o opłaceniu stosownej winiety i przestrzeganiu ograniczeń prędkości. Po samych Karlovych Varach najlepiej poruszać się piechotą, lub korzystając z silnie rozwiniętej sieci komunikacji autobusowej. Autobusy są w dobrym standardzie i właściwie docierają w większość miejsc, o które chodzić może turyście.       Poruszanie się samochodem jest ograniczone przez deptak ciągnący się od ulicy Masaryka aż do Placu Teatralnego, zaś samo śródmieście mające status strefy uzdrowiskowej jest jednocześnie strefą ruchu powolnego.

Karlove Vary to idealne miejsce na spokojny wypoczynek. Pięknie zagospodarowane tereny zielone, leśne ścieżki sprzyjające spacerom, ciekawa architektura oraz uzdrowiskowa atmosfera nieśpiesznego życia to coś, co przyciąga turystów z całej Europy. Karlove Vary są położone bardzo malowniczo. Budynki wznoszą się na kilku poziomach, co wymuszone zostało górzystym ukształtowaniem terenu. Pagórkowatość okolicy powoduje to, iż ponad dachami poszczególnych budynków, widać kolejne budynki położone nieco wyżej. Płynąca przez Karlove Vary rzeka Ciepła także miała niebagatelny wpływ na ukształtowanie się miasta w formę, z jaką mamy do czynienia obecnie. W tym kontekście, architektura Karlovych Varów robi niesamowite wrażenie (środki na potencję). Liczne secesyjne kamienice, wille oraz domy zdrojowe nadają miejscu niemożliwy do porównania z żadnym innym miejscem klimat. Monumentalne kościoły gotyckie, barokowe i neoromańskie (kościół św. Andrzeja, kościół św. Marii Magdaleny) dopełniają krajobraz architektoniczny ciesząc oczy przyjezdnych podobnie jak domy zdrojowe oraz budynki uzdrowiskowe.

Najlepiej zatrzymać się w jednym z licznych hoteli. Większość z nich oferuje zabiegi odnowy biologicznej na bazie tamtejszych wód termalnych mających silne właściwości lecznicze i regeneracyjne.

W Karlovych Varach odbywają się liczne imprezy kulturalne, od koncertów poprzez znany europejski festiwal filmowy. W dawnych czasach bywali tu wielcy kompozytorzy, jak choćby Bach, Wagner, czy Beethoven.