Dolny Kubin położony jest w południowo-zachodniej części regionu Pogórza Orawskiego. Usytuowane niemalże 500 m n.p.m. jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek urozmaicony o dojazd własny.

Dolny Kubin jest przedzielony na dwie części przez przepływającą przez niego rzekę Orawę. Pagórkowate tereny, naturalna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki kuszą poszukujących wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Wczasy w Dolnym Kubinie, to niepowtarzalna okazja do obcowania z naturą. Nad miastem górują szczyty: od południa Veľký Choč (1611 m), od północy Kubínska hoľa (1346m), z zachodu zaś rozciągają się pogórza Małej i Wielkiej Fatry. Obecność naturalnej przyrody wokół Dolnego Kubina czyni to miejsce idealnym do uprawiania czynnej turystyki, od trekkingu po malowniczej okolicy, przez możliwość odbywania długich wycieczek rowerowych po wspaniale usytuowanej okolicy. Wiele tras rowerowych na Orawie jest połączonych z kysucką i liptowską magistralą rowerową, co przekłada się na mnogość możliwości przemierzania okolic jednośladem. W ostatnim czasie rozwija się turystyka rowerowa także na Białej Orawie.

Na przybywających turystów czeka w Dolnym Kubinie wiele godnych zobaczenia miejsc. Najstarszym zabytkiem o bardzo znaczącym dla miasta charakterze kulturalno-historycznym jest piękny Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z wieżą pochodzącą z XIV wieku. Plac Hviezdoslava to kolejne miejsce Dolnego Kubina, którego nie może pominąć żaden wybierający się tam wczasowicz (zdjęcia dla dorosłych). Na obrzeżach tego urokliwego, sięgającego swoją historią okresu średniowiecza placu znajduje się kilka kamienic mieszczańskich zbudowanych w wystawnym stylu renesansowym i barokowym. Widok jest bardzo przyjemny dla oka. Nowocześniejsza części miasta oferuje zwiedzającym Most Kolumnadowy łączący osiedle Bysterec ze starym miastem Dolnego Kubina. Nieopodal mieści się hala targowa zbudowana w podobnym do mostu architektonicznym stylu. Razem tworzą swoistą całość stanowiącą kolejna wizytówkę Dolnego Kubina. Do zwiedzania zachęcają także Pomnik Wyzwolenia, dom żupny, Kościół Ewangelicki, stara Synagoga, historyczny cmentarz, czy dzwonnica na osiedlu Bystrec.

Dolny Kubin oferuje przyjezdnym różnorodność dostępnej bazy noclegowej. Na przyjezdnych czekają schroniska, kwatery prywatne, a także chaty i hotele w różnym standardzie. Poruszanie się samochodem po okolicy nie powinno stanowić problemu. Warto zatroszczyć się o miejsce parkingowe i skusić się na piesze wędrówki po okolicy.