Wybierając się samochodem we francuską część Alp należy brać pod szczególną uwagę  słynne okolice Chamonix z pobliskim Mont Blanc – najsłynniejszym i najwyższym szczytem Alp i całej Europy o wysokości ponad czterech tysięcy metrów. Chamonix z dojazdem własnym jest propozycją dla ceniących niezależność i wygodę przemieszczania się w celu poszukiwania jak najlepszych stoków narciarskich.

Chamonix i górujący nad nim Dach Europy, to jedno z ulubionych miejsc narciarzy i alpinistów, samo zaś Chamonix stanowi popularny ośrodek sportów zimowych. To tam właśnie odbyły się pierwsze na świecie zimowe igrzyska olimpijskie w roku 1924.

Dojazd samochodem do Chamonix najdogodniej wypada poprzez Niemcy. Po minięciu Bazylei, można kierować się już do samego Chamonix przez Berno, Martigny i przełęcz Forclaz. Samochód jest w okolicach samej doliny Chamonix nieoceniony, ponieważ poszczególne stacje narciarskie nie są połączone wyciągami, co znacznie utrudnia poruszanie się. Pod większość stoków można jednak podjechać i pozostawiając samochód na parkingu oddać się beztroskiemu szusowaniu.

Do Chamonix najlepiej przyjeżdżać w okolicach stycznia, czy też lutego, kiedy nie ma jeszcze tak wielu narciarzy i turystów. Popularność Chamonix-Mont-Blanc w sezonie narciarskim jest bowiem bardzo podobna do sezonowych warunków zakopiańskich. Zdecydowanie należy unikać okolic świąt Bożego Narodzenia. Mimo zdecydowanie uboższej pokrywy śniegowej, Chamonix jest wtedy niemalże skrajnie oblegane przez turystów z całego świata, w tym narciarzy i alpinistów. Trasy narciarskie w dolinie Chamonix są bardzo zróżnicowane, wobec czego każdy znajdzie coś dla siebie. Samochód może ułatwić poruszanie się pomiędzy poszczególnymi trasami, jak również pokonywanie odległości pomiędzy miejscami, które warto zobaczyć.

W Chamonix, poza trasami narciarskimi oraz wyśmienitymi możliwościami wspinaczkowymi, dostępne są dla wczasowiczów także inne atrakcje. Warto przedostać się kolejką z Chamonix do Montenvers lub z Saint-Gervais-les-Bains pod sam Mont Blanc. Trasa obfituje w niesamowite, zapierające dech w piersiach alpejskie widoki. Kolejką dojechać można także z Chamonix na szczyt Aiguille du Midi, z którego rozlega się widok na przepiękną panoramę Alp Francuskich. W samym Chamonix warto zwiedzić bogatą ekspozycję muzeum alpinistycznego i zapoznać się z historią zdobycia słynnego górującego nad Chamonix szczytu Mont Blanc.