Wczasy w Zermatt-Matterhorn to wyśmienita opcja dla planujących wypoczynek na nartach w samym sercu szwajcarskich Alp. Dojazd samochodem do Zermatt-Matterhorn jest tu jednak utrudniony o tyle, o ile w mieście panuje zakaz poruszania się pojazdami innymi, niż elektryczne. Decydują tu względy ekologiczne.

Do dyspozycji wczasowiczów pozostają więc autobusy elektryczne, pociągi oraz liczne kolejki. Utrudnienia te należy brać pod uwagę planując podróż samochodem. Kiedy już podejmiemy decyzję o dojeździe do Zermatt-Matterhorn własnym samochodem (najlepiej jechać przez oferujące najlepsze autostrady Niemcy oraz Austrię, a następnie w Szwajcarii kierować się w kierunku kantonu Valais, skąd bezpośrednio można już dotrzeć do Zermatt), musimy zadbać o pozostawienie go w bezpiecznym miejscu, na przykład w pobliskiej miejscowości Randa, która jako jedyna w okolicy jest całkowicie jest otwarta dla ruchu.

Do Zermatt-Matterhorn dotrzeć można właśnie z miejscowości Randa oraz z  Täsch. Dojechać można stamtąd przy pomocy kursującego co 20 minut shuttle-train Matterhorn Gotthard Railway. Przejazd trwa niecały kwadrans i kosztuje około 8 CHF.

Täsch, poza bezpośrednim połączeniem kolejką z Zermatt, oferuje miłą, kameralną atmosferę, mnogość miejsc noclegowych i dobrą kuchnię serwowaną w prawdziwej alpejskiej atmosferze. Dostępne są także liczne parkingi. Należy się liczyć jednak z całodzienną odpłatnością za pozostawienie tam swojego auta (zabawki erotyczne).

Obecność legendarnego Matterhornu, jak też innych czterotysięczników stanowi gratkę dla miłośników gór i wspinaczki górskiej. W pobliżu znajduje się także inny znany czterotysięcznik – Monte Rosa. Obydwa szczyty są celem podróży wielu alpinistów z całego świata.

Jazda na nartach w sercu Alp jest niezapomnianym przeżyciem. Ponad 300 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności położonych w otoczeniu ośnieżonych górskich szczytów oraz całoroczna obecność śniegu pozwala naprawdę cieszyć się szusowaniem. Poruszanie się ułatwiają liczne wyciągi i kolejki górskie.

W wolnym czasie warto zwiedzić muzeum Matterhorn i zapoznać się z historią prób zdobycia szczytu, co udało się po raz pierwszy dopiero w 1865 roku.