Większość współczesnego społeczeństwa spędza znaczną część swojego dnia w pozycji siedzącej, przed komputerem lub telewizorem. Nie jest to zdrowe rozwiązanie, dlatego w ostatnim czasie promuje się turystykę pieszą. Turystyka piesza w dużej mierze polega na odciągnięciu człowieka od miejskich zanieczyszczeń i zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Przy okazji pieszych spacerów można zwiedzić okolice oraz poznać jej turystyczne i naturalne walory. Tym samym, można wypocząć oraz zrelaksować się i pooddychać świeżym powietrzem. W większych miastach działają kluby fanów turystyki pieszej, organizujące często wyjścia. Ustalają trasy grupowych przemarszów i tym samym wspierają integrację członków klubu.
Wiek w tym przypadku nie jest żadnym ograniczeniem, gdyż trasy często są dostosowane do wszystkich członków. Pokonanie trasy zwykle nie wymaga specjalnej kondycji. Wielu lekarzy twierdzi, że powinno się regularnie maszerować, gdyż poprawia to funkcjonowanie układu krążenia oraz chroni przed miażdżycą czy też zawałem.