Rejs statkiem to ekskluzywna forma wypoczynku, która pozwala naprawdę odpocząć, a często także pozwiedzać i zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Rejsy odbywają się na różnych trasach morskich, między innymi po Morzu Śródziemnym, po Morzu Czarnym, wzdłuż wybrzeża Afryki, po Riwierze Meksykańskiej, po Fiordach Norweskich i wielu innych – wybór jest naprawdę bardzo duży. Podczas rejsu jesteśmy zakwaterowani w kajucie (zewnętrznej lub wewnętrznej) , a na statku czekają nas liczne atrakcje. Należą do nich rozmaite pokazy, centra SPA, zajęcia sportowe, kasyna, kluby, restauracje, puby, dyskoteki, animacje, baseny, boiska, centra konferencyjne, sklepy z pamiątkami, biblioteki.

Czas na statku na pewno więc nie będzie się nam dłużył, a wręcz przeciwnie – możemy spędzić na rozrywkach cały swój wolny czas. Większość rejsów wycieczkowych to nie tylko relaks i wakacje na statku, ale także zwiedzanie. W zależności od wyznaczonej trasy, statek cumuje przy różnych portach, gdzie możemy zejść na ląd. Tam możemy zobaczyć różne atrakcje turystyczne, pozwiedzać, zrobić zakupy.

Czas na lądzie jest ściśle określony, o wyznaczonej godzinie statek znowu wyrusza w rejs, aby przybić następnego dnia do innego portu. Na statku najczęściej dostępne są posiłki, przekąski i napoje (zgodnie z wykupioną opcją wyżywienia).