Coraz bardziej popularną formą wycieczek wśród turystów, są wycieczki zwane City Tour czy Citybreak. Są to wycieczki turystyczne do stolic różnych państw lub innych miast, na przykład związanych ze sztuką. Ich głównym celem jest zwiedzanie i korzystanie z różnych atrakcji turystycznych. Są to najczęściej wycieczki kilkudniowe, na których każdy dzień jest dokładnie zaplanowany.

W Europie możemy odwiedzić na przykład Paryż, Pragę, Rzym, Lizbonę, Londyn, Madryt, Amsterdam, Sztokholm, Budapeszt, ale także Florencję, Palermo, Mediolan i wiele innych miast. Równie atrakcyjne są wyjazdy do miast spoza Europy, na przykład do Nowego Jorku, Istambułu. City Tour to także nazwa wycieczek fakultatywnych. Jeżeli jesteśmy więc na przykład w Egipcie, możemy wybrać się na City Tour Hurghada, będąc w Turcji na Fethiye City Tours, będąc w Grecji na City Tours po Marmaris i tak dalej. Są to jednak najczęściej wycieczki fakultatywne jednodniowe, natomiast podczas wycieczki kilkudniowej zobaczymy i zwiedzimy o wiele więcej.

Wycieczki do stolic i innych miast pozwolą nam poznać historię i kulturę danego miejsca, zobaczyć najważniejsze miejsca i obiekty, zobaczyć piękne widoki, a także skorzystać z rozmaitych rozrywek (na przykład podczas City Tour do Paryża możemy odwiedzić Disneyland, podczas pobytu w Pradze – ogród zoologiczny).