Planując pobyt we Francji warto zrezygnować z pośrednictwa biura podróży i zwiedzić ten niesamowity kraj jadąc własnym samochodem. Wczasy we Francji z dojazdem własnym to znakomita alternatywa dla poszukujących tego, czego nie może zaoferować zorganizowany wyjazd w jedno określone miejsce lub też wycieczka objazdowa. Oferty wycieczek do Francji z dojazdem własnym, to nadal rzadkość.

Dojazd z Warszawy do Paryża zabiera około 16-20 godzin ciągłej jazdy samochodem. Najlepiej kierować się na Poczdam, Hanower i Kolonię, by następnie przejechać przez Brukselę i stamtąd wjechać już na terytorium Francji. Autostrady francuskie, podobnie jak niemieckie i belgijskie, są płatne. Warto przestrzegać obowiązujących przepisów. Policja może nakładać mandaty nawet w wysokości 1500€.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Paryża. Zwykle zobaczenie najważniejszych paryskich atrakcji zabiera dużo czasu. Dojazd do stolicy Francji nie stanowi większego problemu, natomiast poruszanie się samochodem po ulicach bywa utrudnione przez nieznośne korki i nie zawsze dobrze wychowanych kierowców. Należy także wiedzieć, iż w Paryżu bardzo trudno znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Parkingi w większości są płatne, co jednak nie dotyczy niedziel. Najlepiej zostawić samochód na parkingu hotelowym, w którym wykupiony został nocleg. Sam Paryż najlepiej zwiedzać pieszo lub korzystając z rozbudowanej sieci komunikacyjnej. Samochód jest dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy istnieje konieczność pokonania większej odległości.  Poruszanie się w obrębie centrum Paryża nie wymaga auta.

Francja, to nie tylko Paryż. Godne polecenia jest słynne Lazurowe Wybrzeże. Choć ceny są tam bardzo wysokie, wrażenia ze zwiedzenia tego miejsca, niezapomniane. Zwiedzić wypada również Niceę, Saint Tropez i słynne Cannes. Mocno kuszą tamtejsze plaże miejskie ciągnące się przez kilka kilometrów oraz niemalże ciągła piękna pogoda.

Jadąc samochodem przez Francję warto zajechać również do Lyonu, skąd można udać się na malowniczą Prowansję autostradą A7 prowadzącą bezpośrednio do jednego z najpiękniejszych miast południa Francji – Awinionu. Godne uwagi są także liczne prowansalskie winnice, do których najlepiej jest dojechać własnym autem.

Dojazd własny daje niezależność w podejmowaniu decyzji o tym, co chcemy, a czego nie chcemy zobaczyć. Korzyści turystyczne wynikające z poruszania się po Francji samochodem są więc znaczne.