Sycylia – dojazd własny

Kategoria wycieczki: Włochy

Włochy SycyliaWybierając się na Sycylię, warto zorganizować wczasy z dojazdem własnym. Możliwość poruszania się po Włoszech samochodem jest zawsze źródłem wielu niezapomnianych wrażeń, choć skrajnie południowe położenie tej największej śródziemnomorskiej wyspy jest zwykle czynnikiem zniechęcającym do podejmowania prób dotarcia tam na własną rękę.

Dojazd samochodem na Sycylię to bardzo dobrą opcją dla kilku dorosłych osób. Dla rodzin z dziećmi trasa może wydawać się nazbyt męcząca, choć przejazd przez całe Włochy nie należy, rzecz jasna, do nudnych i nieprzyjemnych. Zanim dotrzemy do Włoch, mijamy Słowację i Austrię. Biegną przez nie bardzo wygodne połączenia. Po przekroczeniu granicy, można planować jazdę przez całe Włochy wedle uznania, po drodze zatrzymując się choćby w Wenecji, czy Florencji. Wczasy na Sycylii, to bardzo dobry „pretekst” do zwiedzania Włoch.

Na samą Sycylię można dostać się za pomocą połączenia promowego. Promy odpływają z Neapolu i Reggio di Calabria. Koszt przepłynięcia z Neapolu do sycylijskiego kurortu Palermo, przy jednym aucie osobowym i dwóch osobach nim jadących, to kwota rzędu 150€.

Największą atrakcją turystyczną samej Sycylii nadal pozostaje wznoszący się na ponad 3000m n.p.m. wulkan Etna, który utworzył iście księżycowy krajobraz na terenach, do których dostęp ma wypływająca z krateru lawa.

Po Sycylii bardzo łatwo poruszać się samochodem ze względu na rozbudowaną sieć autostrad łączących, między innymi Palermo, Katanię i Messynę. Na największą uwagę zasługuje serce Sycylii – Palermo. Miasto o bardzo długiej historii, z licznymi zabytkami, kościołami, mnóstwem miejsc godnych obejrzenia oraz wyśmienitą sycylijska kuchnią serwowaną w licznych restauracjach, które tętnią życiem zwłaszcza w godzinach nocnych. Warto zwiedzić także Katanię i Syrakuzy. Przede wszystkim, te ostatnie oferują wiele ciekawych alternatyw dla tych, którzy pasjonują się starożytną historią. Miasto jest bogate w zabytki oraz muzea.

Poruszanie się samochodem po Sycylii nie nastręcza z reguły problemów, choć postulowane jest respektowanie tak przepisów ruchu drogowego, jak też obostrzeń dotyczących parkowania. Mandaty są zwykle wysokie. Warto unikać centrów większych miast. Zwykle są nieprzyjemnie zatłoczone, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

komentarze 2 to “Sycylia – dojazd własny”

  1. bierka pisze:

    powyżej zapomniano o połączeniu promowym z Genui, Livorno i Civitavecchia do Palermo, Trapani lub Catania

  2. Jozef pisze:

    w 2014 r byłem swoim samochodem na Sycylii , dwie osoby dorosłe i dwoje wnucząt 12 i 7 lat , zaznaczam ,że samochód to VW Transporter 6 osobowy.
    Wyjechałem z Polski z Olsztyna pierwszy etap to Znojmo Czechy i nocleg w Hotelu , drugi etap to Neapol i również nocleg w Hotelu i trzeci etap dojazd do celu 30 km od Mesyny do naszych znajomych i dwa tygodnie przepięknych wakacji , była to moja druga wyprawa na Sycylię pierwszy raz poleciałem z żoną samolotem do Katanii i myślę ,że nie ostatnia po prostu zakochaliśmy się w Sycylii.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki