Planując spokojny wypoczynek w Austrii z dojazdem własnym warto wziąć pod rozwagę region Styria. Wczasy z dojazdem własnym można spędzić w jednej z wielu małych, malowniczo położonych miejscowości, na łonie przyrody, w idyllicznym otoczeniu lasów, łąk i winnic.

Dojazd samochodem do Styrii może odbywać się przez Czechy, a następnie, po wjeździe na teren Austrii, w kierunku południowego-wschodu kraju. Wczasy z dojazdem do Styrii to bardzo dobry pomysł, zważywszy na to, że granice regionu są bardzo szerokie, a miejsc do zobaczenia bardzo dużo.

Styria jako region zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat nie tylko naturalnej przyrodzie alpejskiej, ale także obecności rozlicznych, malowniczo położonych górskich jezior. Za specyficzność krajobrazową odpowiada także lodowiec Dachstein oraz mnogość  znajdujących się tu winnic (zwłaszcza w części południowo-wschodniej). Okolice są niezwykle bogate w naturalną roślinność oraz szlaki, z których podziwiać można subtelność otaczającego krajobrazu. Styria bowiem, to bardzo dobry wybór dla miłośników górskich wędrówek, jak również ludzi ceniących terenowe wyprawy rowerowe. Na zachodnim krańcu landu panują także doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, przede wszystkim jazdy na nartach.

Stolica Styrii, a więc leżące u stóp Góry Zamkowej Graz, to drugie co do wielkości miasto Austrii. Jest ono znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim oraz kulturalnym (liczne festiwale, oraz koncert muzyki klasycznej). Będąc w Graz warto skorzystać z oferty wjazdu kolejką  na Górę Zamkową. Roztacza się stamtąd niezapomniany widok na okolicę. Warto zwiedzić także starówkę, gdzie podziwiać można przepiękne kamienice z różnych epok oraz neorenesansowy ratusz wybudowany w latach 80. XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje też słynny barokowy pałac Palais Attems, którego wnętrza mają niepowtarzalny charakter.

W Styrii koniecznie trzeba obejrzeć również największy austriacki skansen w Stübing, stadninę koni w Piber, jak również bazylikę w Mariazell, która jest najważniejszym sanktuarium maryjnym w Austrii. W programie zwiedzania Styrii nie może zabraknąć malowniczej góry Erzberg będącej celem wciąż niesłabnącego zainteresowania ze strony turystów łaknących piękna górskich widoków.