Będąc w Austrii, warto poznać malowniczy Salzburg. Dojazd samochodem to najlepsze rozwiązanie dla rodzin i wyprawy w gronie znajomych.

Do Salzburga, miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta, dobrze jest wybrać się samochodem. Dojazd do północno-zachodniej Austrii jest bezproblemowy, gdyż zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem autostrad. Planując wczasy w Salzburgu, najlepiej wybrać drogę przez Czechy. Przy dojeździe własnym, należy jednak pamiętać o stosownych opłatach oraz dokumentach podczas poruszania się, tak po drogach czeskich, jak i austriackich, tym bardziej, że mandaty za złamanie przepisów nie należą do najniższych. Dotyczy to zwłaszcza przekraczania dopuszczalnej prędkości.

Poruszanie się po Salzburgu samochodem nie różni się znacznie od poruszania się po innych miastach austriackich. Należy liczyć się z trudnościami w znalezieni wolnego miejsca parkingowego. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt, najlepszym rozwiązaniem jest parking przy kwaterze, w której nocujemy (hotel, pensjonat). Parkowanie w mieście jest płatne, zaś wysokość opłaty zależy od czasu na jaki pozostawiliśmy samochód na danym miejscu. Salzburg bardzo przyjemnie zwiedza się poruszając się na piechotę. Miasto jest urokliwe i bardzo bogate w zabytki. Dłuższe trasy można pokonywać środkami komunikacji miejskiej.

Ponieważ Salzburg położony jest w Alpach, jest miejscem, w którym istnieją dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych, co czyni je bardzo popularnym wśród ceniących aktywny wypoczynek turystów. Posiadającym własny środek transportu bardzo łatwo dostać się w góry z samego miasta, co jest bardzo wygodne dla wczasowiczów planujących wypady na narty.

Salzburg jest bardzo popularnym ośrodkiem kulturalnym (w okresie letnim w Salzburgu odbywa się coroczny 5-tygodniowy festiwal muzyczno-teatralny) z bardzo dużą ilością najprzeróżniejszych zabytków i prawdziwych pereł architektury. To właśnie w Salzburgu podziwiać można twierdzę Hohensalburg będącą jednym z największych zamków w Europie. Warto obejrzeć także zabytkowe centrum miasta oraz ruszyć śladami Mozarta, od Getreidegasse, gdzie kompozytor przyszedł na świat, po Tanzmeisterhaus, gdzie potem zamieszkiwał.

Na uwagę zasługują jedne z najstarszych kawiarni w Europie (Cafe Tomaselli, czy Cafe Fürst). Funkcjonujące po dzień dzisiejszy, są miejscem spotkań nie tylko salzburczyków, ale również przyjezdnych z różnych zakątków świata.