Saloniki – dojazd własny

Kategoria wycieczki: Grecja

Grecja zachwyca wielością miejsc, w których można spędzić niezapomniane wakacje. Saloniki położone są na północy Grecji, nad zatoką Salonicką. To drugie co do wielkości miasto Greckie. Saloniki z dojazdem własnym, to bardzo dobry pomysł na oryginalny urlop. Miejsce cieszy się dobrą turystyczną opinią i zachwyca śródziemnomorską atmosferą wiecznego odpoczynku.

Dojazd do Grecji, to przeprawa przez Słowację, Węgry, Jugosławię i Macedonię. Warto skorzystać ze słowackich i węgierskich autostrad. Pomimo opłat, jest to nadal najwygodniejszy i najszybszy sposób podróżowania. Drogi lokalne mogą wydać się bardzo skomplikowane, choć zwykle są dobrze oznaczone. Saloniki samochodem, to dobry pomysł na rodzinne wakacje. Wygoda dojazdu własnego ma bowiem duże znaczenie w przypadku rodzin podróżujących z dziećmi.

Miasto oferuje przyjezdnym wiele ciekawych zabytków. Najbardziej charakterystyczna jest słynna Biała Wieża zbudowana za panowania Sulejmana Wspaniałego. Solidna budowla robi bardzo duże wrażenie. Warto zobaczyć także resztki łuku triumfalnego Galeriusza oraz mauzoleum zamienione na kościół Św. Jerzego, a także bizantyjskie obwarowania, m.in. cytadelę Heptapyrgion. Swoim niepowtarzalnym klimatem architektonicznym kuszą także liczne tureckie meczety oraz bizantyjskie świątynie. Na szczególną uwagę zasługuje największy kościół Salonik Aghios Demetrios z przełomu V i VII wieku n.e. Stanowi on najważniejszy budynek sakralny miasta, zaś św. Demetriusz, to patron Salonik. Nie wolno także przegapić słynnej Agia Sofia, kościoła Mądrości Bożej, w którym podziwiać można jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych tradycyjnych mozaik. Saloniki, to także bogata oferta kulturowa oraz rozrywkowa. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Miasto najlepiej zwiedzać pieszo. W oddalone miejsce można bez problemu dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Po Salonikach można poruszać się też samochodem, ale ze względu na popularność turystyczną miasta, jest to zwykle utrudnione przez wzmożony ruch uliczny.

Nocleg można wykupić w jednym z licznych hoteli (ceny są zwykle wysokie), lub pensjonatów. Saloniki oferują przyjezdnym także bogatą ofertę nieco tańszych hosteli. Na obrzeżach miasta można poszukać kempingu lub skorzystać z kwater prywatnych. Ceny różnią się w zależności od odległości od centrum oraz największych atrakcji turystycznych.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki