Planując pobyt w czeskiej Pradze warto wybrać się tam samochodem. Wczasy w Pradze z dojazdem własnym, to doskonała opcja dla ceniących niezależność, jak również rodzin z dziećmi. Do Pragi najłatwiej dotrzeć można poprzez Cieszyn. Jazda po czeskich drogach nie sprawia problemu, drogi są w bardzo dobrym stanie, a kierowcy zwykle uprzejmi.

Poruszanie się samochodem w samym centrum Pragi może nastręczać pewnych trudności nie obeznanym z miastem kierowcom. Ruch jest dość zawiły i znacznie utrudniony przez torowiska tramwajowe. Problematyczne pozostaje także parkowanie. Wolne miejsca postojowe to coś, co nie przytrafia się w Pradze zbyt często. Ścisłe centrum miasta jest zupełnie wyłączone z ruchu. Warto zatem skorzystać z parkingów oferowanym przez hotele i pensjonaty. Wybierając się samochodem na wczasy w Pradze warto przed rezerwacją noclegu dowiedzieć się, czy miejsce w którym zamierzamy nocować ma w ofercie parking dla gości.

Baza noclegowa Pragi jest bardzo rozbudowana. Można wykupić właściwie dowolny typ noclegu, od najdroższych apartamentów w hotelach o międzynarodowej klasie, poprzez pokoje w małych pensjonatach, aż do miejsc w licznych, tanich schroniskach. Jeżeli dysponujemy samochodem, warto znaleźć nocleg na obrzeżach Pragi lub tuż za miastem, gdzie ceny są zdecydowanie niższe.

Samą Pragę najlepiej zwiedzać poruszając się piechotą, ewentualnie korzystając ze  środków komunikacji miejskiej. Praga jest pięknym, pełnym niepowtarzalnego uroku miastem oferującym możliwość zwiedzenia licznych zabytków, od słynnego Zamku na Hradczanach, poprzez przepiękne Stare Miasto, Wyszechrad czy bardzo popularny wśród odwiedzających Pragę Most Karola, z którego wieczorem można oglądać przepięknie oświetlony zamek. Warto wybrać się także do Czeskiej Galerii Narodowej, w której podziwiać można prace największych europejskich malarzy. Trzeba zarezerwować sobie na tą przyjemność jeden dzień. Tak pokaźnej ekspozycji nie sposób zobaczyć w kilka godzin.

W międzyczasie można raczyć się czeskimi specjałami i pysznym czeskim piwem w mnogości knajpek i przytulnych restauracji. Ceny nie są wysokie, a atmosfera większości miejsc ma charakter wręcz rodzinny.

Pragę warto poznawać po zmroku. Pięknie oświetlone zabytki i obecność artystów prezentujących swoje umiejętności na słynnych placach tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.