Tanie loty do USA ? Tak, już od marca 2008 tak będzie. Ministrowie transportu 27 krajów członkowskich UE zatwierdzili umowę “otwartego nieba” z USA. W wyniku liberalizacji przepisów, przewoźnicy zaczną walczyć o pasażerów, a to sprawi, że bilety lotnicze będą tańsze nawet o 1/3. Porozumienie ma bardzo duże znaczenie dla rynku lotniczego. Loty między Europą a Ameryką stanowią ok. 60% światowego ruchu lotniczego. Obecnie trasy transatlantyckie są zarezerwowane dla narodowych przewoźników. Po wejściu w życie nowych przepisów, wszystkie linie lotnicze z USA i UE będą mogły obsługiwać dowolną trasę między Stanami Zjednoczonymi a krajami Unii Europejskiej.
Do przewoźników transatlantyckich dołączą również tanie linie lotnicze . Wielka Brytania wnioskowała o późniejsze wejście umowy w życie. Linie lotnicze British Airways obsługują obecnie prawie połowę połączeń lotniczych pomiędzy USA a UE. Według obecnie obowiązujących przepisów z londyńskiego lotniska Heathrow można do USA latać tylko brytyjskimi liniami British Airways i Virgin Atlantic oraz amerykańskimi United Airlines i American Airlines.
Negocjacje pomiędzy ekspertami Komisji Europejskiej i USA trwały aż 4 lata. Obejmowały one także kwestie wzajemnego otwarcia się na inwestycje w sektorze lotniczym.