Planując wyjazd samochodem do Czech warto rozważyć pobyt na Morawach, zwłaszcza w ich części południowej. Morawy stanowią jedną z najpiękniejszych krain Czech ze względu na dziewiczy charakter przyrody tamtych okolic. Piękno krajobrazów, lasów, kwitnących sadów i łąk spotyka się tutaj z polami winnej latorośli. Wszak Czeskie Morawy to Karina urokliwych winnic. Blisko znajdują się także malownicze Karpaty Białe. Dojazd jest łatwy, zaś posiadanie na miejscu własnego środka transportu znacznie ułatwia zwiedzanie. Wczasy na Morawach, to idealna opcja dla poszukujących spokoju na łonie natury.

Morawy to miejsce oferujące wiele atrakcji, tak pod względem aktywnego, jak i pasywnego wypoczynku. Dla ceniących piękno przyrody znakomitym pomysłem będzie wyjazd do Palavy, gdzie piękno przyrody doskonale współgra z obecnością licznych zabytków i skarbów architektury. Pasma pobliskich gór rozciągają się od Mikulova na północny wschód. Pagórkowaty teren dodatkowo podkreśla obecność średniowiecznych grodzisk  – Děvičky i zamku Sirotčí. Nieco poniżej znajdują się małe, malowniczo położone wioski winiarskie, do których bardzo łatwo dojechać samochodem poruszając się lokalnymi, wiejskim drogami. Morawy z dojazdem własnym, to niepowtarzalna okazja do odpoczynku.

Będąc na Morawach warto wybrać się do Brna – drugiego pod względem wielkości miasta Czech. To imponujące miasto sanowi kulturalne i ekonomiczne centrum Czeskich Moraw. Jego wyjątkowo malownicze położenie dodatkowo przyciąga. W całości otoczone jest przez wzniesienia, od strony południowej przechodzi w rozległą Nizinę Południowo-morawską, zaś od północy otaczają je tereny Wyżyny Drahańskiej. Brno jest wielkim ośrodkiem kulturalnym, turystycznym oraz uniwersyteckim. Bogactwo zabytków kusi przyjezdnych. Warto zobaczyć przepiękne stare miasto, ratusz, twierdzę Spilberk, Katedrę św. Piotra i Pawła, liczne kościoły, fontanny oraz zabytkowe kamienice. Po mieście można poruszać się samochodem lub korzystać z bardzo dobrze rozwiniętej i prężnie działającej komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje i trolejbusy).

Znalezieniem noclegu na Morawach nie nastręcza na ogół problemu – w granicach większych miast znajdują się liczne hotele o zróżnicowanym standardzie oferujące różne pokoje i apartamenty. Po całych Morawach rozsianych jest także wiele dobrze zagospodarowanych kampingów i kwater prywatnych. W górskich kurortach i uzdrowiskach noclegi oferują tamtejsze pensjonaty.