Mięśnie to niezwykle ważne narządy ciał zwierząt, a w tym również i naszych. Gdyby nie one, nie bylibyśmy w stanie wykonać praktycznie żadnego ruchu. W tym artykule poświęcę kilkadziesiąt linijek tekstu tematyce mięśni.
Mięśnie są kurczliwymi narządami, które stanowią czynny element narządów ruchowych. Poszczególne mięśnie bardzo różnią się kształtem i rozmiarem. Zależą one od funkcji pełnionych w organizmie.
Wyróżniamy trzy podstawowe typy mięśni. Pierwszy z nich, czyli tak zwane gładkie, działają niezależnie od naszej woli i uwagi. Generalnie są one ulokowane w okolicach różnych części naszego układu pokarmowego, jak chociażby żołądek, przełyk, czy jelito. Wspomagają te organy w wykonywaniu swoich zadań.
Druga grupa to mięśnie szkieletowe, czyli takie, nad którymi mamy pełną lub niemal całkowitą kontrolę. Pozwalają nam one na przemieszczanie się i wykonywanie ruchów kończynami. Jako przykłady można podać biceps, triceps, mięsień piszczelowy, czy chociażby mięśnie kapturowe.
Ostatnią grupę stanowi tylko jeden mięsień, a mianowicie sercowy. Jest on bardzo wyjątkowy, ponieważ pracuje bez wytchnienia od naszych narodzin, aż do śmierci. Oczywiście, w trakcie życia zmienia się wielokroć intensywność jego pracy. Na przykład spada ona podczas snu, a znacznie zwiększa się podczas biegu.