Krym z dojazdem własnym

Kategoria wycieczki: Ukraina

Krym z dojazdem własnym, to wyśmienita okazja do przeżycia niesamowitej przygody wakacyjnej oraz odpoczynku na piaszczystych plażach wybrzeża ciepłego Morza Czarnego z dala od zgiełku najbardziej przeludnionych nadmorskich kurortów europejskich. Pomimo, iż Półwysep Krymski wyraźnie zyskuje na popularności w ostatnim czasie, nadal jest to miejsce dość nieznane, a przez to również dające urlopowiczom więcej spokoju i możliwości prawdziwego wypoczynku.

Granicę polsko-ukraińską warto przekraczać w Zosinie, by uniknąć korków w Dorohusku, czy Hrebennym. Od granicy, na Półwysep Krymski wiedzie droga o długości około 1500 km, zatem Krym samochodem, to przyjemność dla lubiących długie podróże autem. Jazda może być męcząca, ponieważ stan nawierzchni ukraińskich dróg jest nienajlepszy, a oznaczenia fatalne. Należy być też przygotowanym na kontrole ze strony milicji. Zwykle należy mieć wtedy przy sobie pieniądze, ponieważ ukraińska milicja znana jest z zamiłowania do wymuszania łapówek na zagranicznych kierowcach. Rekompensatą za ewentualne trudności są przepiękne okolice oraz dzika, dziewicza przyroda otaczająca małe ukraińskie miejscowości, jak również bardzo tanie paliwo.

Krym leży na południu Ukrainy. Kusi przyjezdnych pond 1000 km linii brzegowej z licznymi ośrodkami wczasowymi, plażami i innymi urokliwymi zakątkami. Południowa cześć Krymu zaprasza szczególnie nie tylko obecnością pięknych plaż na wybrzeżu czarnomorskim, ale także Górami Krymskimi z mnogością jaskiń i pięknych widoków, których nie sposób zapomnieć. W Górach Krymskich warto zobaczyć datowane na okres średniowiecza miasta skalne, jak choćby Czufut-Kale, czy Eski Kermen. Osady te stanowią ewenement na skalę światową. Zachowane w bardzo dobrym stanie zadziwiają solidnością i pomysłowością konstrukcyjną sprzed wieków. Będąc w Górach Krymskich należy wybrać się także do słynnego Bachczysaraju, miejsca, które swoim orientalnym pięknem oraz pałacem chanów krymskich inspirowało niegdyś samego Adama Mickiewicza.

Dla spragnionych słońca, idealnym rozwiązaniem będzie plażowanie na jednej z wielu dostępnych piaszczystych plaż w turystycznie rozwiniętych miejscowościach, takich jak Eupatoria, czy Sewastopol, lub mniejszych miastach, dokąd zwykle nie docierają turyści korzystający z ofert biur podróży. Na wymagających czekają błotne kąpiele w jeziorze Mojnaki.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki