Kreta – wczasy z dojazdem własnym

Kategoria wycieczki: Grecja

Planując wczasy z dojazdem własnym, Kreta wydaje się być doskonałym pomysłem na cel takiego wyjazdu. Choć Grecja jest oddalona od centrum Europy dość znacznie, a dojazd wiąże się nierozerwalnie z koniecznością pokonania po drodze Słowacji, Węgier, a także Jugosławii i Macedonii (opcjonalnie: Rumunii i Bułgarii), wakacje „na własną rękę”, których celem jest największa grecka wyspa cieszą się coraz większą popularnością. Kreta samochodem, to wciąż możliwość przeżycia niezapomnianej przygody. Z noclegiem nie ma zwykle większych problemów, niemniej jednak w sezonie warto rezerwować kwatery z pewnym wyprzedzeniem.

Na leżącą na Morzu Śródziemnym Kretę należy przedostać się przy pomocy jednego z dostępnych połączeń drogą wodną. Przeprawa z samochodem nie stanowi dla podróżnych problemu. Sama Kreta wita przyjezdnych niepowtarzalną linią brzegową skalistego wybrzeża oraz wielkimi, piaszczystymi plażami. Klimat jest typowo śródziemnomorski, miejscami subtropikalny, co stanowi wielką dogodność dla turystów przybywających na Kretę w celu odpoczynku podczas zażywania kąpieli słonecznych.

Kreta, to przede wszystkim urzekające miasta, takie jak Heraklion, czy Knossos, których bogata historia sięga czasów starożytnych. Heraklion leży w centralnej części północnego wybrzeża Krety. Miasto będące stolicą wyspy, jest przede wszystkim plątaniną drobnych, wąskich uliczek, w których obowiązuje zwykle ruch jednokierunkowy. Pewnym utrudnieniem może być tu gęsty ruch uliczny oraz brak miejsc do parkowania. Warto o tym pamiętać planując dojazd samochodem. Najlepiej zostawić auto na obrzeżach miasta, by dalszą przez nie drogę odbyć pieszo. To samo dotyczy Knossos, czy innych popularnych miast kreteńskich, które kuszą ofertą turystycznie istotnych, niezliczonych zabytków z czasów antycznych.

Warto zwiedzić także kreteński płaskowyż Lasithi oraz jaskinię Dikte. Miejsca te, oddalone od gwarnych miasteczek, w których tętni greckie życie przyciągają surowym, niemalże księżycowym krajobrazem, krętymi drogami wijącymi się wśród górzystego terenu oraz śródziemnomorską roślinnością, a także niewiarygodnymi formacjami skalnymi.

Kuszącą propozycją dla odwiedzających Kretę jest miejscowość Falasarna, która może poszczycić się jedną z najpiękniejszych plaż na terenie Grecji. Niezwykłość plaży polega na jej wielkości i urokliwym położeniu wśród widocznych w oddali wzniesień.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki