Jaki przewodnik turystyczny wybrać?

Dylemat ten rozważyć trzeba by na trzech płaszczyznach – przewodnik turystyczny, klasyczny, drukowany, przewodnik elektroniczny w postaci tzw ebooka czyli elektronicznej książki – w formatach PDF, epub, czy mobi lub w postaci elektronicznej ale aplikacji dla smartfona czy urządzenia typu pocket PC.

Co wyróżnia wersje papierowe? Przede wszystkim całkowita niezależność od elektroniki, a więc bez smartfona czy czytnika ebooków możemy bez skrępowania korzystać z naszego przewodnika. Kolejny ważny aspekt to wygoda użycia – niektórym, szczególnie starszym osobom łatwiej i szybciej przerzucić strony książki, przeskoczyć do innego koloru oznaczenia na krawędzi stron przewodnika niż wybierać interesujące nas pozycje na smart fonie.

Plik z przewodnikiem turystycznym w postaci ebooka? Po pierwsze swoboda druku – wydrukuj i zabierz ze sobą tylko tyle przewodnika ile potrzebujesz, nie musisz brać ze sobą całej książki. Na smartfon skopiuj plik PDF i jeśli okaże się, że jednak czegoś Ci brak zawsze możesz to na smart fonie doczytać. Jeśli zdać się tylko na czytanie wersji elektronicznej naszego przewodnika turystycznego to nie wolno nam zapomnieć, że do działania nasz czytnik wymaga naładowanej baterii, a gdy ta odmówi posłuszeństwa zostaniemy pozbawieni przewodnika całkowicie.

Ostatnia opcja, o której wspominaliśmy to przewodnik turystyczny w postaci aplikacji na smartfon czy Pocket PC. Te są dostępne jako aplikacje z własnymi bazami danych i informacji, które tylko przeglądamy po zainstalowaniu na naszym telefonie i wersje, które działają online, a więc wymagają po pierwsze dostępu do sieci aby z Internetu mobilnego skorzystać, a po drugie będą nas nieco kosztowały bo opłaty za transfer danych ponosi użytkownik. W zaletach samodzielnej aplikacji wymienić trzeba na pewno szybkość odnajdowania informacji – indeks i dynamiczna wyszukiwarka takiej aplikacji działa błyskawicznie. Plusem wersji przewodnika online jest bez wątpienia świeża informacja. Podawana nam przez czytnik online wiedza jest najnowszą bo jest na bieżąco aktualizowana przez dostawcę czytnika.

Przeanalizujcie sami powyższe za i przeciw i błyskawicznie sami będziecie w stanie podjąć decyzję – jaki przewodnik turystyczny wybrać.