Wakacje to czas, który najbardziej lubią dzieci i młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, a także ponadgimnazjalnych. Wakacje są wspaniałym okresem, w którym zarówno dzieci, jak i młodzież mogą doskonale odpocząć od obowiązków szkolnych i cieszyć się beztroskim, wolnym czasem. W tym okresie większość rodziców dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swoim pociechom jak najlepszy wypoczynek.
Biura podróży i agencje turystyczne przedstawiają w tym okresie wiele różnego rodzaju ofert wyjazdów na obozy, czy kolonie skierowanych do dzieci i młodzieży. Rodzice naprawdę mają w czym wybierać. Mogą oni zdecydować się na różnego rodzaju wyjazdy tematyczne połączone na przykład z nauką tańca, czy języków obcych. Organizowanych jest też wiele obozów stricte sportowych, na których młodzież może aktywnie spędzać czas i rozwinąć swoją kondycję fizyczną.
Ciekawą formą wypoczynku letniego są też obozy harcerskie. Harcerze często organizują obozy, na które bez przeszkód mogą pojechać również dzieci nie należące do harcerstwa. Program takich obozów jest zwykle bardzo ciekawy, a wyjazdy te są często tańsze niż te organizowane przez biura podróży.