Balaton z dojazdem własnym

Kategoria wycieczki: Węgry

Jednym z najciekawszych celów wakacyjnych podróży na Węgry jest znane w całej Europie jezioro błotne Balaton będące jednocześnie największym środkowoeuropejskim jeziorem położonym około 80 km od stolicy Węgier, Budapesztu. Ze względu na swoją wielkość zwane jest często „morzem węgierskim”. To olbrzymie, ale płytkie jezioro tektoniczne ciągnie się bowiem przez 77 km. W najszerszym miejscu liczy 14 km, zaś najwęższe nie przekracza 4 km.

Balaton z dojazdem własnym, to świetny pomysł na rodzinne wakacje. Północno-zachodnie Węgry, to zaś idealne miejsce na spędzenie czasu na niezapomnianych wczasach z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wybierając się na Węgry samochodem, Balaton jest więc miejscem, które koniecznie należy dodać do planu urlopowego wyjazdu. Nad Balaton najłatwiej dojechać przez Słowacje, następnie kierując się na Budapeszt zaraz po minięciu węgierskiej granicy. Kolejne miasta po drodze, to Erd i Szekesfehervar, skąd można już bezpośrednio dotrzeć nad jezioro. Warto spędzić tam nieco więcej czasu, by w pełni nacieszyć się tamtejszą okolicą, której charakter jest wybitnie turystyczny i przystosowany do rekreacji. Urokliwe położenie oraz namacalna bliskość naturalnych skarbów węgierskiej przyrody sprzyjają wycieczkom samochodem, lub też aktywnemu wypoczynkowi na rowerach. Piękne tereny okalające Balaton zdobyły serca nie tylko węgierskich rowerzystów, ale także turystów z różnych części Europy.

Woda w jeziorze Balaton w okresie letnim jest ciepła, zaś brzeg dobrze zagospodarowany. Południowe obszary obfitują w kurorty wypoczynkowe, gdzie można wynająć kwatery i oddać się odpoczynkowi. To bardzo dobre miejsce na wakacje z dziećmi. Dostęp do rozbudowanej infrastruktury wypoczynkowej jest wygodna i pozwala cieszyć się w pełni urokami jeziora. Dla turystów atrakcją pozostaje możliwość rejsu po Balatonie, a także zwiedzanie pięknych okolic. Na północy znajdują się bowiem znane węgierskie winnice.

Będąc na wczasach nad Balatonem, warto wybrać się na wycieczkę na półwysep Tihany. Jest to miejsce o bardzo ciekawej i barwnej historii, którego centralna część stanowi znane benedyktyńskie opactwo oferujące zwiedzającym niezapomniane widoki rozpościerające się na niemalże cały Balaton.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki