Ateny samochodem

Kategoria wycieczki: Grecja

Wybierając się na wakacje do Grecji, warto zaplanować pobyt w Atenach, najbardziej znanym greckim mieście. Ateny urastają wręcz do miana legendarnych. To kolebka kultury i nauki europejskiej, którą po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Ateny samochodem, to doskonały sposób na spędzenie niezapomnianych wakacji właśnie tam. Przejazd przez Słowację, Węgry, Jugosławię i Macedonię, to wyśmienity pomysł na długą i zaskakującą podróż, której uwieńczeniem są mityczne Ateny. Dojazd własny można zaplanować także przez Rumunię i Bułgarię, w zależności od indywidualnych preferencji. W samej Grecji, należy kierować się na Saloniki, następnie przez Larisę obrać bezpośredni kierunek na Ateny. Droga z Warszawy do Aten, to około 2000 km malowniczej drogi.

Ateny położone są na południu Grecji, między Zatoką Sarońską, a wzgórzami Egaleo, Parnitha, Imittos oraz Pentelikon. Teren jest pagórkowaty, o ciekawej rzeźbie i pięknej, klasycznej, śródziemnomorskiej roślinności. Ateny, to miejsce o bardzo dogodnym położeniu, idealnej pogodzie, jak również trudnej do ogarnięcia ilości miejsc, które warto zobaczyć. Koniecznym punktem na mapie zwiedzania pozostaje Akropol, gdzie zobaczyć można pozostałości najważniejszych starożytnych świątyń. Należy koniecznie udać się też na grecką Agorę, do teatru Dionizosa, odeonu Herodota Attyka, jak też świątyni Zeusa. Nie można przy tym pominąć słynnego Łuku Hadriana oraz przepięknej dzielnicy Plaka zbudowanej w okresie panowania tureckiego. Ateny, to miasto wyraźnych wpływów bizantyjskich. Charakterystyczne zdobnictwo cieszy oczy i uprzyjemnia zwiedzanie. Dla spragnionych wiedzy historycznej Ateny oferują Narodowe Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja jest olbrzymia i niezwykle ciekawa. Jest to jedno z największych tego typu muzeów świata.

W mieście działa prężna sieć komunikacyjna, od metra, przez autobusy, aż po trolejbusy, które docierają praktycznie w każdy zakątek miasta. Po Atenach lepiej nie poruszać się własnym samochodem. Zwykle panuje duży ruch, a miejsca parkingowe wokół największych atrakcji turystycznych są pozajmowane. Samochód lepiej zostawić na parkingu strzeżonym.

O nocleg warto zatroszczyć się przed przyjazdem. Sezon trwa w Atenach niemalże cały rok, zatem rezerwacja jest wskazana. Im bardziej od centrum oddalona kwatera, tym niższa cena, co jest najlepszym rozwiązaniem dla turystów z własnym autem.

Dla spragnionych słońca, Ateny oferują także plaże, na przykład między Pasalimani a Turkolimani.

Podziel się opinią dotyczącą tej wycieczki